×
 • Extra
 • Extra

  Elon Musk njofton për vendosjen e parë të çipit në trurin e njeriut: Rezultatet janë premtuese

  Reporteri
  30 Janar 2024 | 10:19

  Elon Musk, themeluesi miliarder i Neuralink, ka deklaruar se njeriu i parë që ka vendosur një çip në tru është në gjendje të mirë shëndetësore.

  Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) i kishte dhënë leje kompanisë vitin e kaluar për të kryer provën e parë për të testuar implantin e saj te njerëzit, raporton The Guardian.

  Neuralink i Elon Musk  më pas kërkoi të rekrutojë njerëz për testimin e implanteve të trurit.

  “Rezultatet fillestare tregojnë zbulim premtues të çipave të neuroneve”, shtoi Musk.

  Reuters raportoi në fillim të këtij muaji se Neuralink u gjobit për shkeljen e rregullave të Departamentit Amerikan të Transportit (DoT) në lidhje me lëvizjen e materialeve të rrezikshme.

  Gjatë inspektimeve të objekteve të kompanisë në Teksas dhe Kaliforni në shkurt 2023, hetuesit e DoT zbuluan se kompania kishte dështuar të regjistrohej si transportues i materialeve të rrezikshme, tregojnë të dhënat e agjencisë.

  Ata gjetën gjithashtu paketim të papërshtatshëm të mbetjeve të rrezikshme, duke përfshirë lëngun e ndezshëm Xylene. Ky lëng mund të shkaktojë dhimbje koke, marramendje, konfuzion, humbje të koordinimit të muskujve dhe madje edhe vdekje, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

  Neuralink mori lejen e FDA-së vitin e kaluar për provën e parë për të testuar implantin e kompanisë te njerëzit, një moment historik kritik për startup-in. Reuters raportoi në qershor se kompania vlerësohej deri në 5 miliardë dollarë, bazuar në tregjet e aksioneve private.

  Neuralink njoftoi provën e implantit në shtator. Kompania tha se gjatë studimit, një robot i zhvilluar nga kompania do të vendosë në mënyrë kirurgjikale fijet “ultra-finale” të implanteve që ndihmojnë në transmetimin e sinjaleve në trurin e pjesëmarrësve.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!