Fshati nuk kishte rrugë për në dyqan, kështu që ky njeri i mori gjërat në duart e tij

Keniani Nicholas Mutam nuk mundi të priste që qeveria lokale të bënte diçka, prandaj ai i mori gjërat në duart e tij. Ai e hapi rrugën nga fshati nëpër shkurre deri në dyqanet e afërta, me qëllim që të lehtësonte vuajtjet e bashkatdhetarëve.


Ai ka gërmuar rreth 1.5 km për gjashtë ditë dhe i ka mbetur edhe pak që ta përfundojë të gjithë rrugën. Banorët e Muranga County, rreth 80 km në veri të Nairobit, me vite duhej të përdorin një rrugë prej prej 4 km nga fshati Kaganda për në qendrën tregtare dhe dyqanet e afërta, transmeton Reporteri.net.

Gepostet von Ndagitari Kinyungu Micheke Jnr am Samstag, 6. April 2019

“Kam shumë energji, prandaj vendosa të jem vullnetar për hapjen e kësaj rruge,” tha Nikolas.

Ai punoi çdo ditë nga ora 07:00 deri në orën 17:00, nga e hëna deri të shtunën, për të përfunduar punën para shiut.

Gepostet von Ndagitari Kinyungu Micheke Jnr am Samstag, 6. April 2019

Fshatarët ishin të befasuar kur e panë atë të punonte në një punë pa asnjë lloj kompensimi.

“Ndërsa isha  duke punuar në rrugë, shumëkush më pyeste nëse paguhesha për këtë”, tha ai. Megjithëse rruga ende nuk ka mbaruar, banorët vendas po e përdorin atë dhe Nikollas thotë se  kjo e bën atë shumë të lumtur. Megjithatë, askush nuk do ta ndihmojë atë, sepse ata nuk duan të punojnë pa para./Reporteri.net