Ish-oficeri i Marinës e shpëton dynjanë: Shpikë baterinë për makina, mund të kaloni 2414 km pa pasur nevojë ta mbushni

Nga tani do të mund të ngisni makinën 1.500 milje pa pasur nevojë të ndaloni të rimbushni baterinë.


Të premten e kaluar, shpikësi i baterisë, inxhinier britanik dhe ish oficer i Marinës Mbretërore, Trevor Jackson, nënshkroi një marrëveshje shumë milionëshe për të filluar prodhimin e pajisjes në tërë Britaninë.

Austin Electric, një firmë inxhinierike me qendër në Essex, e cila tani zotëron të drejtat për të përdorur logon e vjetër të kompanisë Austin Motor, do të fillojë vendosjen e mijëra prej tyre në automjete elektrike vitin e ardhshëm, transmeton Daily Mail, përcjell Reporteri.net

Pas shumë vitesh eksperimenti në punëtorinë e tij në fshatin Kornenisht të Callington, erdhi momenti kur Jackson hartoi një formulë të re për elektrolitin që nuk ishte as helmues, as kaustik.

“Unë e kam pirë atë kur ua tregova investitorëve, kështu që unë mund të dëshmoj për faktin se është i padëmshëm” thotë Jackson.

Pas marrëveshjes së javës së kaluar me Austin Electric tre projekte do të hyjnë në prodhim, përcjell Reporteri.net

E para është prodhimi i taksit me tre rrota për tregun aziatik, të përdorura nga Duka dhe Dukesha e Kembrixhit javën e kaluar gjatë vizitës së tyre në Pakistan. E dyta janë biçikletat elektrike, të cilat do të jenë më të lira dhe do të funksionojnë shumë më gjatë se biçikletat ekzistente.

Në fund prodhimi i pajisjeve për të kthyer makinat e zakonshme me benzinë dhe naftë në hibride, duke i vendosur ato me qeliza alumini-ajri dhe motorë elektrikë në rrotat e pasme.

Një shofer do të jetë në gjendje të zgjedhë nëse do ta drejtojë makinën me karburant fosil ose energji elektrike. Kostoja e çdo konvertimi, thotë Jackson, do të jetë rreth 3500 £ dhe ato do të jenë në dispozicion në fillim të vitit të ardhshëm.

Prodhuesi luksoz i makinave elektrike Tesla thotë se modeli i tij S ka një gamë prej 370 milje nga një ngarkesë.

Jackson pretendon se nëse Tesla do të ishte e pajisur me një qelizë karburanti ajri alumini  ajo do të mund të funksiononte pa ndalesë për 1.500 milje./Reporteri.net/