Ishte braktisur nga familja, pa bukë ujë dhe ushqim: Kështu duket sot djaloshi nigerian

Para më shumë se tri vjetësh në botë bëri jehonë lajmi për një djalë të vogël nga Nigeria, të cilit Anja Ringren Loven nga Danimarka ia shpëtoi jetën. Edhe pse ajo nuk kishte besim se do të mbijetonte, me kujdes dhe dashuri, arriti ta rikthejë në jetë. Sot, ky vogëlush i cili ka marrë emrin Hope, është i shëndoshë dhe mjaft i lumtur, transmeton Reporteri.net.


Që atëherë Anja në rrjetet sociale rregullisht informon opinionin publik për jetën e Hope. Para disa ditësh në llogarinë e saj në Facebook, ajo ka ndarë disa fotografi të reja duke treguar se sa krenare është me djaloshin nigerian.

Anja është e angazhuar në punë humanitare në Afrikë dhe  bashkë me bashkëshortin e saj, David Emanuel Umem, drejton një jetimore në juglindje të Nigerisë, ku strehohen fëmijët që janë braktisur nga familjet e tyre për shkak të supersticioneve. Ajo është përfshirë gjithashtu në një projekt të quajtur “Toka e Shpresës” (Toka e Shpresës). Është një fshat i vogël ku ndodhet qendra e fëmijëve. /Reporteri.net

From being branded a witch, abandoned, rejected and stigmatized to representing his school in 100 meters race…

Gepostet von Anja Ringgren Lovén am Freitag, 5. April 2019