×
 • Extra
 • Extra

  Kjo 86-vjeçare është stjuardesja më e vjetër në botë

  Reporteri
  04 Korrik 2022 | 13:02

  Një grua nga Bostoni, e cila ka punuar në aeroplan për 65 vjet, u emërua stjuardesa më jetëgjatë në botë në Librin e Rekordeve Guinness. Bette Nash, 86 vjeç, filloi të punojë si stjuardesë në vitin 1957 për Eastern Airlines dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite në American Airlines pa asnjë mungesë pune, konfirmoi ky libër i rekordeve.

  Nash tha se ajo e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së saj duke punuar në anijen Nju Jork-Boston-Uashington sepse e lejon atë të kthehet në shtëpi natën për t’u kujdesur për djalin e saj, i cili ka aftësi të kufizuara, shkruan Upi.

  Guinness tha se Nash është gjithashtu stjuardesa më e vjetër që shërben aktualisht në botë. Nash tha se në vitin 2017, kur ajo festoi 60-vjetorin e saj me kompaninë, se puna ka ndryshuar ndjeshëm që nga ditët e para. “Duhej të kishe një lartësi të caktuar, duhet të kishe një peshë të caktuar.

  Më parë ishte e tmerrshme. Shtoje disa kilogramë dhe duhej të vazhdoje të peshoje veten”, tha ajo për WJLA-TV.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!