×
 • Extra
 • Extra

  Kryetari i këtij qytetri ndalon frizerkat dhe berberët të lajnë flokët e klientëve dy herë me shampo

  Reporteri
  28 Qershor 2022 | 20:06

  Kryebashkiaku i një qyteti italian ka ndaluar parukierët dhe berberët të lajnë flokët e klientëve të tyre dy herë me shampo, në përpjekje për të kursyer ujin gjatë një prej thatësirave më të rënda në dekada.

  Carlo Gubellini, kryebashkiaku i Castenaso, afër Bolonjës në rajonin Emilia-Romagna, tha se mijëra litra ujë shpërdoroheshin çdo ditë përmes larjes së dyfishtë me shampo, gjë që shumë parukierë besojnë se është e dobishme dhe si rrjedhim shpëlarja e dyfishtë.

  Ai besohet të jetë i vetmi kryebashkiak në Itali që ka marrë një masë të tillë, e cila do të përfshijë kontrolle dhe gjoba deri në 500 euro për sallonet që shkelin rregullin, pasi Italia lufton thatësirën gjatë një vale të fortë e të zgjatur të të nxehtit.

  Castenaso, e cila ka një popullsi prej 16,000 banorësh, është shtëpia e 10 parukierëve dhe berberëve.

  “Nëse shumëzojmë sasinë e ujit të përdorur për çdo klient, ne po flasim për mijëra litra në ditë”, tha Gubellini për Corriere della Sera. “Castenaso është i vogël: imagjinoni se çfarë do të thotë për sa i përket konsumit të ujit në qytetet e mëdha. Ne e dhamë urdhrin të shtunën, duke pasur parasysh se parukierët janë të mbyllur të dielave dhe të hënave, për t’u dhënë atyre shumë kohë për t’u përshtatur.”

  Një manual që shoqëron udhëzimet e masës thotë se 13 litra ujë në minutë rrjedhin nga një rubinet i hapur dhe se të paktën 20 litra nevojiten për të shpëlarë flokët e dikujt dy herë.

  Gubellini tha se rregulli, në fuqi deri në fund të shtatorit, kishte ecur mirë. “Reagimet kanë qenë pozitive”, tha ai. “Kjo urdhëresë nuk ka një qëllim shtypës, por përkundrazi një qëllim fuqizimi të qytetarëve.”

  Kryebashkiakët e qyteteve të tjera italiane kanë vendosur gjithashtu masa për racionimin e ujit, përfshirë Milanon, ku shatërvanët publikë janë fikur. Rajonet në Italinë veriore po vuajnë më së shumti për shkak të një thatësire të zgjatur të lumit më të gjatë të Italisë, Po, pas reshjeve të pakta të shiut dhe borës këtë dimër. /abcnews.al

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!