×
 • Extra
 • Lista

  Dieta për një bark të sheshtë, 5 ushqime që reduktojnë fryrjen

  Reporteri
  04 Gusht 2023 | 19:05

  Nëse dëshironi një bel të ëndrrave, atëherë dieta e barkut të sheshtë mund të jetë zgjidhja për ju. Kjo dietë nuk synon domosdoshmërisht vetëm humbjen e peshës, por edhe uljen e ënjtjes së barkut dhe kullimin e lëngjeve të tepërta.

  Përveçse ju ndihmon të arrini një siluetë më të hollë, kjo dietë promovon një bark të shëndetshëm dhe kontribuon në një pamje më të tonifikuar.

  Le të zbulojmë se si funksionon dhe çfarë ushqimesh duhet të përfshijmë në dietën e përditshme për t’i thënë lamtumirë ënjtjes së barkut.

  Çfarë është dieta e barkut të sheshtë dhe për çfarë shërben?

  Shpesh quhet edhe “dieta e shfryrjes” dhe shkon përtej humbjes së peshës. Kjo dietë fokusohet në parandalimin dhe reduktimin e ënjtjes së barkut, që është një gjendje e zakonshme veçanërisht tek gratë.

  Në të vërtetë, përveç akumulimit të yndyrës, disa faktorë kontribuojnë në ënjtjen e barkut, si mbajtja e ujit, fermentimi i tepërt i zorrëve dhe akumulimi i gazit.

  Prandaj, dieta me bark të sheshtë synon të reduktojë këta faktorë, duke e lejuar trupin të duket më i hollë dhe më i përcaktuar, duke nxitur konsumimin e ushqimeve specifike që kanë veti shfryrëse dhe kulluese.

  Këtu janë pesë ushqimet kryesore që mund të kontribuojnë në një bark të sheshtë dhe të fryrë:

  Ananasi

  Ky frut i shijshëm tropikal është i pasur me bromelainë, një enzimë që ndihmon në tretjen e proteinave dhe redukton ënjtjen e barkut. Në fakt, ananasi kryen një veprim kullues, duke favorizuar eliminimin e lëngjeve të tepërta.

  Xhinxhëri

  I njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe tretëse, xhinxhëri mund të ndihmojë në reduktimin e fryrjes dhe përmirësimin e rregullsisë së zorrëve.

  Limoni

  I pasur me vitaminë C, limoni ka veti kulluese që ndihmojnë në luftimin e mbajtjes së ujit dhe promovojnë diurezën, duke ndihmuar në eliminimin e toksinave nga trupi.

  Selinoja

  Me përmbajtjen e lartë të ujit dhe kaliumit, selino vepron si një diuretik natyral, duke ndihmuar në reduktimin e fryrjes së barkut të shkaktuar nga mbajtja e ujit.

  Mentja

  Kjo barishte aromatike ka veti tretëse, duke ndihmuar në reduktimin e ënjtjes së barkut dhe favorizon zhdukjen e gazrave të zorrëve.

  Pro dhe kundra

  Si çdo dietë, dieta e barkut të sheshtë gjithashtu ka të mirat dhe të këqijat. Ndër avantazhet, ekziston mundësia e përftimit të një stomaku të shfryrë dhe më të tonifikuar nëse një program i aktivitetit fizik të vazhdueshëm kombinohet me ushqimin.

  Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se kjo dietë përfshin mungesën e lëndëve ushqyese dhe për pasojë trupit tonë mund t’i mungojnë lëndët ushqyese thelbësore.

  Para se të filloni ndonjë plan ushqimor, këshillohet që të konsultoheni me një profesionist shëndetësor./A2CNN

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!