×
 • Extra
 • Lista

  Histori suksesi që ju inspirojnë që kurrë të mos hiqni dorë

  Reporteri
  19 Mars 2019 | 19:36

  “Asnjëherë mos hiq dorë” – është ndoshta një nga klishetë më të mëdha që dëgjoni në jetë. Por ka një arsye që këto thënie janë klishe – ju asnjëherë nuk mund ta dini kur suksesi me të vërtetë qëndron në anën tjetër të rrugës. 


  Lexoni këto histori dhe inspirohuni

  J.K. Rowling

  J.K. Rowling sapo ishte divorcuar dhe mezi mund ta ushqente  fëmijën e saj në vitin 1994, vetëm tre vjet para se të publikohej libri i parë i Harry Potter, Harry Potter dhe The Philosopher’s Stone. Në atë kohë, ajo ishte aq e varfër sa nuk mund të përballonte një kompjuter ose madje as koston e printimit të  romanit me 90.000 fjalë, kështu që ajo dorëzoi çdo version tek botuesit potencial. U refuzua dhjetëra herë derisa më në fund Bloomsbury, një botues i vogël në Londër, i dha një shans të dytë, transmeton Reporteri.net

  Stephen King

  King ishte i shkatërruar në momentin kur filloi të të shkruante. Ai jetoi në një rimorkio me gruan e tij – gjithashtu një shkrimtare – dhe ata të dy punonin punë të shumëfishta për të mbështetur familjen e tyre. Ata ishin kaq të varfër sa duhej të merrnin hua për dasmën e tyre dhe kishin hequr dorë nga telefoni sepse ishte shumë  i shtrenjtë.

  Ai mori aq shumë letra refuzimi për veprat e tij sa zhvilloi një sistem për mbledhjen e tyre. Më vonë ai kujtoi këtë përvojë të hidhur duke thënë: “Në kohën kur isha 14 vjeç … gozhda në murin tim nuk mbante më peshën e letrave refuzuese të vendosura mbi të. E zëvendësova gozhdën me një gozhdë  tjetër dhe e mbajta aty. “Ai mori 60 letra refuzuese përpara se të shiste historinë e tij të parë,” The Glass Floor “, për 35 dollarë. Edhe libri i tij tani më i shitur, Carrie, nuk ishte shumë i mirëpritur në fillim. Pas dhjetëra refuzimeve, ai më në fund e shiti atë për një shumë të vogël në “Doubleday Publishing”. Menjëherë pas kësaj, suksesi për të ishte i garantuar.

  Sarah Jessica Parker

  Parker ka lindur në një qytezë të varfër në Ohion rurale, si më e vogla nga katër fëmijët. Prindërit e saj u divorcuan kur ishte dy vjeçe, nëna e saj u martua menjëherë pas kësaj dhe kishte katër fëmijë të tjerë. Njerku i Parkerit, një shofer kamioni, shpesh ishte pa punë, kështu që ajo u detyrua që në moshë të re të punonte për të siguruar të ardhura për  familjen  10 anëtarëshe.

  Përkundër kohërave të vështira, nëna e Parkerit vazhdoi të nxiste interesin e fëmijëve të saj për artet. Familja u shpërngul në Cincinnati, ku Parker u regjistrua në një shkollë baleti, muzikë dhe teatër. Kur ishte 11 vjeç, familja bëri një udhëtim në qytetin e Nju Jorkut, kështu që Parkeri mund të merrte pjesë në një shfaqje në Broadway. Udhëtimi ishte një sukses – ajo dhe vëllai i saj u zhvendosën në Nju Jork. Parker vazhdoi të punojë shumë dhe fitoi shumë role, përfshirë këtu edhe personazhin kryesor të serialit “Seksi dhe Qyteti”.

  Oprah Winfrey

  Oprah u përball me shumë gjëra në jetën e saj publike – kritika për peshën e saj, racizmin, pyetje të bezdisshme për seksualitetin e saj – por këto kurrë nuk e larguan atë nga rruga e ambicieve dhe suksesit.

  Duke u rritur, Oprah thuhet se ishte viktimë e abuzimit seksual dhe u persekutua vazhdimisht nga kushëriri i saj, xhaxhai dhe një mik i familjes. Më vonë, ajo mbeti shtatzënë dhe lindi një fëmijë në moshën 14 vjeç, i cili vdiq vetëm dy javë më vonë. Por Oprah vazhdoi duke përfunduar shkollën e mesme si një studente e dalluar, duke fituar një bursë të plotë në kolegj dhe duke punuar në fund në një nga rrjetet më të më mëdha televizive në botë. /Reporteri.net

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!