×
 • Extra
 • Lista

  Si dëmton shëndetin tuaj pastrimi i shtëpisë, 5 zakone që duhet të shmangni

  Reporteri
  24 Korrik 2023 | 21:21

  E dimë që ju pëlqen ajo ndjenjë që ju jep një shtëpi e pastër. Megjithatë, ka disa zakone dhe taktika që shumica prej nesh i adoptojmë kur pastrojmë shtëpinë dhe duhet t’i shmangim patjetër nëse nuk duam të rëndojmë shëndetin.

  Ju pastroni më parë vendet më të pista
  Është një nga rregullat bazë, të cilin shumica prej nesh nuk e dinë apo e harrojnë: Ne gjithmonë fillojmë nga vendet më të pastra dhe më pas kalojmë në ato më të pista. Kjo mënyrë është shumë më efikase, pasi përndryshe ka më shumë gjasa të bartni baktere dhe papastërti nga një vend në tjetrin.

  Përdorni shumë produkte të ndryshme pastrimi
  Është shumë e rëndësishme të shmangni përzierjen e shumë produkteve të ndryshme pastrimi. Përndryshe, ka të ngjarë të përballeni me probleme të frymëmarrjes, gulçim, madje edhe skuqje të lëkurës ose alergji.

  Ju përdorni produkte me aroma të forta
  Sado që i doni aromat e forta dhe të pastra në shtëpi, aromat artificiale dhe të forta mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe marramendje, si dhe mund të jenë toksike për trurin dhe trupin, veçanërisht kur përzihen.

  Ju përdorni të njëjtin sfungjer
  Për çdo hapësirë ​​apo edhe mobilje është më mirë të keni një leckë apo sfungjer të ndryshëm. Në çdo rast, shmangni përdorimin e të njëjtit sfungjer për tualet, lavaman ose vaskë.

  Ju përhapni pluhurin gjithandej dhe mendoni se e keni pastruar
  Një nga pjesët më të vështira të shtëpisë janë ato që mbledhin pluhur, që përpiqeni t’i hiqni qafe me një leckë, por në realitet, ajo përfundoni duke përhapur pluhurin kudo. Prandaj zgjidhni një leckë të lagur, të cilën do ta lani rregullisht.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!