×
 • Extra
 • Extra

  Mbreti Charles do të shfaqet në kartëmonedhat e Mbretërisë së Bashkuar nga qershori

  Reporteri
  21 Shkurt 2024 | 19:40

  Kartëmonedhat me portretin e Mbretit Charles do të hyjnë në qarkullim në Britani nga 5 qershori, tha të mërkurën Banka e Anglisë, më shumë se një vit pas zbulimit të dizajnit të tyre, shkruan Reuters. 

  Portreti i mbretit do të shfaqet në kartëmonedha polimer 5, 10, 20 dhe 50 paund (funte) dhe do të qarkullojë së bashku me kartëmonedhat ekzistuese që shfaqin mbretëreshën e ndjerë Elizabeth.

  Kartëmonedhat e reja me Charles do të printohen vetëm për të zëvendësuar ato që janë përdorur dhe për të përmbushur çdo rritje të përgjithshme të kërkesës për kartëmonedha, tha BoE.

  Banka tha se kjo qasje ishte në përputhje me udhëzimet nga Shtëpia Mbretërore dhe synonte të minimizonte ndikimin mjedisor dhe financiar të ndryshimit.

  Kjo do të thotë se shënimet e reja që shfaqin monarkun 75-vjeçar, i cili njihet për fushatën e tij mjedisore, do të hyjnë në qarkullim “shumë gradualisht”.

  Charles, i cili u bë mbret pas përfundimit të mbretërimit 70-vjeçar të Elizabeth-it në vitin 2022, do të bëhet monarku i dytë që shfaqet në kartëmonedhat e BoE.

  Mbreti Charles është diagnostikuar me kancer derisa ka qenë duke u trajtuar në Londër për një komplikim tjetër shëndetësor – prostatën e zmadhuar./Reporteri.net/.

  Mbreti Charles bën paraqitjen e parë publike pas diagnostikimit me kancer

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!