Mushkëritë dhe dëmtimi i veshkave po shihen si rreziqe shëndetësore afatgjata të COVID-19

Meqenëse virusi korona që shkakton Covid-19 është një virus relativisht i ri që ende po hulumtohet dhe testohet, do të duhen vite për të ditur saktësisht se si ky virus do të ndikojë në shëndetin e njerëzve për një kohë të gjatë.


Sidoqoftë, ka disa efekte shqetësuese që tashmë janë parë tek pacientët Covid-19 që u japin shkencëtarëve dhe profesionistëve mjekësorë pasqyrimin e problemeve shëndetësore të qëndrueshme që mund të rezervohen për të infektuarit.

Nga dëmtimi i mushkërive tek mpiksjet e gjakut që mund të çojnë në goditje në tru ose sulme në zemër, këto janë rreziqet shëndetësore afatgjata të koronavirusit që parashikojnë ekspertët.

Meqenëse, Covid-19 është një sëmundje e frymëmarrjes, funksioni i mushkërive është një nga gjërat kryesore që preket edhe pasi virusi të jetë larguar nga trupi.

“Studiuesit kanë zbuluar se dhëmbëzimi afatgjatë i mushkërive, i njohur si fibrozë, mund të jetë një problem, i cili mund të shkaktojë nivele të ndryshme të dëmtimeve afatgjata të frymëmarrjes,” thotë Dr. Ari Bernstein, për Fruit Street Health.

Në fakt, mjekët në Hong Kong thanë për South China Morning Post se disa të mbijetuar të koronavirusit kanë një “rënie prej 20 deri në 30 përqind të funksionit të mushkërive” pasi të jenë rikuperuar, gjë që mund t’i bëjë ata “të gulçojnë” nëse ecin shumë shpejt.

Në anën tjetër dimë se Covidi ka ndikuar tashmë në funksionet e veshkave gjithashtu.

Një studim i muajit prill i botuar në revistën Kidney International, realizuan autopsi në 26 persona në Kinë që kishin vdekur nga koronavirusi.

Ata zbuluan se nëntë nga pacientët treguan shenja klinike të dëmtimit të veshkave përmes rezultatit të rritjes së niveleve të kreatininës në serum dhe sasive jashtëzakonisht të larta të proteinave në urinë. /Gazeta Shneta