×
 • Extra
 • Extra

  Ndodh një gabim në bankë, 30 mijë punëtorë në Cyrih marrin gabimisht dy herë pagën e shkurtit

  Reporteri
  27 Shkurt 2024 | 8:03

  Qyteti zviceran i Cyrihut pagoi gabimisht punonjësit e tij dyfishin e pagës së tyre për muajin shkurt, sipas mediave lokale.

  Rreth 30 mijë punëtorë kanë marrë dy paga, dhe gabimin e ka bërë Banka Kantonale e Cyrihut (ZKB), shkruan Swissinfo.

  Autoritetet lokale deklaruan se ZKB bëri një gabim teknik dhe se administrata e qytetit bëri gjithçka në rregull.

  Këtë e kanë shkruar në një deklaratë të përbashkët të hënën pasdite qyteti i Cyrihut dhe Banka Kantonale. Aktualisht banka po heton se si ka ndodhur rasti.

  Portali zviceran thekson se zyrtarët e qytetit “nuk kanë çfarë të festojnë”, pasi janë të detyruar të kthejnë rrogën e dytë të paguar gabimisht.

  Vlera e pagave të dyfishta është rreth 200 milionë dollarë, dhe autoritetet e qytetit dhe ZKB aktualisht po punojnë për ta bërë shlyerjen sa më të thjeshtë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!