×
 • Extra
 • Extra

  Nëse po udhëtoni për herë të parë në Evropë, duhet t’i merrni parasysh këto 10 këshilla

  Reporteri
  23 Janar 2024 | 11:59

  Shumë qytetarë tani me liberalizimin e vizave për Kosovën do të kenë edhe udhëtimin e tyre të parë drejt Evropës, shkruan Reporteri.net.

  Por, pasi të keni zgjedhur destinacionin që dëshironi, duhet të merrni parasysh edhe ca këshilla:

  #1 Udhëtoni jashtë sezonit

  Më pak radhë dhe çmime më të ulëta, nëse dëshironi të eksploroni Evropën pa turmat e muajve të verës, atëherë sigurohuni që të eksploroni jashtë sezonit. Evropa në dimër është një kohë magjike për t’u vizituar, me borë dhe shumë tregje të Krishtlindjeve, si dhe ushqime të përzemërta dhe shumë ëmbëlsira të shijshme.

  Një nga sekretet më të ruajtura të udhëtimit në Evropë është se koha më e mirë për të vizituar Evropën në fund të pranverës ose tonet e vjeshtës në fillim të vjeshtës.

  #2 Mos hani kurrë në zonën “turistike”

  Mos hani në restorantin e parë që shihni dhe mos hani kurrë në zonën më turistike të qytetit. Ushqimi nuk është kurrë aq i mrekullueshëm dhe shpesh është mjaft i shtrenjtë. E ndërsa po flasim për ushqimin, shmangni me çdo kusht restorantet që kanë në meny foto të ushqimit!

  3# Blini paraprakisht biletat për atraksionet kryesore

  Blerja e biletave përpara vizitës do të nënkuptojë shpesh përfitime si zbritje në tarifën standarde, një hyrje në kohë dhe, më shpesh sesa jo, një funksion të kapërcimit të linjës që do t’ju mundësojë të kaloni më shumë kohë brenda muzeut, në vend që të qëndroni në radhë jashtë.

  4# Planifikimi është çelësi i udhëtimit

  Kur bëhet fjalë për të udhëtuar në një vend ku nuk e flisni gjuhën (ose në të vërtetë, duke udhëtuar diku), planifikimi paraprak do të sigurojë më pak stres dhe më shumë kënaqësi në udhëtimin tuaj. Planifikoni itineraret paraprakisht dhe printojini për t’i mbajtur në çantën tuaj.

  Të kesh adresa etj. në dorë do t’ju ndihmojë gjithashtu të tregoni vendet ku duhet të jeni dhe të bëni udhëzime kur nuk e flisni gjuhën

  5#Merrni me vete këpucë të rehatshme për ecje

  Evropa në përgjithësi nuk është vendi për takat tuaja të larta. Shumë nga qytetet e vjetra janë të mbushura me kalldrëm, që do të thotë se këpucët e rehatshme janë një përparësi. Nga të gjitha këshillat e udhëtimit në Evropë, kjo mund të jetë më e rëndësishmja.

  Në Evropë, shpesh do të jeni në këmbë gjatë gjithë ditës, çdo ditë, dhe është e zakonshme të shënoni mbi njëzet e mijë hapa në një ditë të vetme.

  6# Ta dini se shumë biznese mbyllen pasdite dhe pothuajse gjithmonë të dielën

  Mbyllja bizneseve pasdite është një element kryesor në shumë vende, veçanërisht ato në Mesdhe. Çfarë do të thotë kjo është se shumë biznese do të mbyllen gjatë orëve 14:00-17:00, që do të thotë se ju duhet të merrni ushqimin/blerjet tuaja para ose pas kësaj pike.

  #7 Jo çdo vend përdor euron

  Shumë vende në Evropën Lindore (Bullgari, Rumani, Poloni), Evropën Qendrore (Zvicër) dhe Evropën Perëndimore (MB) nuk e përdorin euron. Në vend të kësaj, ata të gjithë përdorin monedhën e tyre.

  8# Mos blini mëngjes në hotel

  Nëse nuk përfshihet në koston e akomodimit tuaj, anashkaloni mëngjesin dhe në vend të kësaj zgjidhni një opsion më lokal. Shkoni në kafenë poshtë rrugës ose në furrën ngjitur për një meny lokale dhe të përballueshme për të shijuar vaktin tuaj të parë të ditës.

  9# Kërkoni sugjerime lokale

  Pyetni njerëzit në hotelin tuaj, bisedoni me pronarët e kafeneve, lexoni blogjet lokale. Kërkoni sugjerime lokale dhe shikoni se ku rrinë vendasit për të marrë një ndjenjë të vërtetë për vendin dhe për të përjetuar ‘Evropën e vërtetë’. Nëse keni dyshime, pyesni dhe, më shpesh sesa jo, njerëzit janë më se të gatshëm t’ju ndihmojnë të gjeni vendin më të lezetshëm në qytet, ose të rekomandojnë destinacionin më të mirë të darkës.

  10# Udhëtoni me tren

  Ndryshe nga sa mund të mendoni, udhëtimi me tren në Evropë është i lehtë, i shpejtë dhe shpesh mjaft i përballueshëm (megjithëse Mbretëria e Bashkuar dhe Zvicra kanë ende tarifa shumë të shtrenjta për trenat!) . Kur udhëtoni me tren në shumë vende, biletat janë të hapura, që do të thotë se ato do të duhet të vërtetohen përpara se të filloni udhëtimin tuaj. Nëse nuk e bëni këtë, mund të merrni një gjobë, edhe nëse keni paguar biletën! /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!