Po i dilte gjoksi gjatë ndeshjes, gjyqtari i del në ndihmë duke ia mbuluar

Arbitri i UFC-së, Jason Herzog, po vlerësohet jashtëzakonisht shumë pasi ndihmoi një luftëtare femër të shmangte një ‘akt turpërues’ gjatë një lufte.


Norma Dumont po luftonte me Ashlee Evans-Smith në UFC Vegas 15 të dielën kur gjërat pothuajse shkuan shumë keq për Dumont, transmeton Telegrafi.

Ndërsa u përpoq me kundërshtarin e saj në tokë, gardëroba e Dumont filloi të rrëshqiste drejt kokës së saj dhe ajo rrezikoi të ekspozonte më shumë sesa do të donte.

Por për fat të mirë për Dumont, gjyqtari Herzog vuri re se çfarë po ndodhte dhe u fut për të ndihmuar.

Pa ndërprerë luftën, Herzog tërhoqi pjesën e sipërme të Dumont para se të shkonte shumë larg dhe u sigurua që ajo të ishte në gjendje të vazhdonte pa u shqetësuar.

Me luftën që transmetohej në TV drejtpërdrejt, një mosfunksionim i gardërobës do të kishte qenë gjëja e fundit që Dumont donte.