Si të bëni një picë shtëpiake

Picën pothuajse e pëlqejnë të gjithë, por atë më shumë e gjejmë nëpër restorante se sa si ushqim që e përgatisim në shtëpi.


Më poshtë ua sjellim një recetë të picës shtëpiake.

Përbërësit:

2 gota qumësht

2 gota ujë të vakët

gjysme gote vaj vegjetal

1 vezë

1 lugë sheqer

2 lugë çaji kripë

42 gr maje

miell

PËR SOS:

2 lugë salcë

1 lugë ketchup

2 lugë vaj vegjetal

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji sheqer pluhur

pak ujë

PËRMBI:

kaçkavall nerende

Suxhuk

Speca te gjelber

kërpudha

miser.

Pergatitja:

Ujin e vakët, sheqerin dhe majën e derdhni në një enë, të cilën e lëni në pritje rreth 5 minuta.

Pastaj ia shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, do ta përfitoni një brumë të butë.

Brumin e lëni në pritje rreth 1 orë, pastaj e ndani në kulaçe të vogla.

Kulaçet i shtrini në tryezë, i lyeni me përzierje të sosit dhe kaçkavall, sipas dëshirës ia vendosni përbërësit e tjerë.

Picat i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 190 gradë celsius për 30 minuta.

 

Ju bëftë mirë!