×
 • Extra
 • Extra

  Studim: Seksi i rregullt parandalon plakjen

  Reporteri
  03 Korrik 2022 | 23:26

  E keni dëgjuar?

  Seksi nuk është vetëm çështje argëtimi dhe kënaqësie. Shkenca thotë se ka shumë përfitime të pabesueshme shëndetësore nga ky aktivitet fizik.

  Falë hulumtimeve të reja, lajmet e mira nuk ndalen këtu. Të kesh marrëdhënie seksuale të paktën një herë në javë mund të ndihmojë gjithashtu që të jetosh më gjatë, thonë shkencëtarët.

  Në studim në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko gjurmoi jetën seksuale të 129 nënave për një javë rresht. Pjesëmarrësit ofruan një raport ditor për kënaqësinë e tyre të përgjithshme të marrëdhënieve, si edhe raste të konfliktit, mbështetjes dhe intimitetit me partnerët e tyre.

  Kur studiuesit krahasuan raportet e grave me mostrat e tyre të gjakut, ata gjetën një model interesant. Nënat që kishin raporte seksuale me partnerët e tyre të paktën një herë gjatë kësaj jave kishin telomeres dukshëm më të gjatë ose pjesë të një qelize përgjegjëse për plakjen sesa ata që nuk kishin.

  Çfarë qelizash telomeresh kanë të bëjnë me jetëgjatësinë?

  Me kalimin e kohës, telomeret që gjenden në qelizat tuaja shkatërrohen si pasojë e plakjes, dietës së dobët dhe alkoolit, thanë hulumtuesit. Por këto rezultate tregojnë se seksi i rregullt mund të riparojë dhe zgjasë ato, duke i mbajtur qelizat tuaja të shëndetshme dhe të reja.

  Një studim i tillë i vogël kërkon kërkime të mëtejshme, natyrisht. Por, duke marrë parasysh se çfarë ndodh me trupin tuaj kur të ndaloni të keni kohë seksuale, ky hulumtim mund të jetë diçka me vlerë për ju. Plus, studimet e mëparshme kanë sugjeruar gjithashtu që çiftet duhet të bëjnë seks të paktën një herë në javë për të pasur një jetë të gjatë dhe të shëndetshme/Classlifestyle.com.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!