Aksion policor, sekuestrohen tri aparate për prodhimin e kriptovalutave

LAJMI I FUNDIT - REPORTERI

Policia e Kosovës ka sekuestruar tri aparate për prodhimin e kriptovalutave në Podujevë, shkruan Reporteri.net.

Siç njofton Policia sonte rreth orës 16:00 kanë gjetur tre aparate për prodhimin e kriptovalutave dhe i kanë sekuestruar ato.

“Me datë 06.01.2022 rreth orës 16:00, njësitet nga Stacioni Policor i Podujevës së bashku me Njësitin e Reagimit të Shpejtë, kanë mbështetur ekipe të KEDS në Fsh. Surkish ku janë gjetur dhe sekuestruar tre aparate për prodhimin e kriptovalutave”, njofton PK-ja.

Kriptovalutat do të ndalohen edhe në veri, një e tillë harxhon rrymë sa 19 shtëpi

Tutje, thuhet se “marrë parasyshë procedurat ligjore lidhur me këtë rast janë njoftuar zyrtarët përgjegjës të Doganës së Kosovës dhe në koordinim me ta do të ndërmerren veprimet e mëtejme”.

Më 4 janar, Qeveria e Kosovës ka njoftuar se do të ndalojë prodhimin e kriptovalutave, pasi dyshohet se pajisjet që përdoren për të prodhuar ato, shkaktojnë konsum të lartë të energjisë elektrike.