×
 • Lajme
 • Lajme

  Chollet flet me Kurtin: Diskutuam për propozimin e BE-së, i kërkuam Kosovës ta pranojë atë

  Reporteri
  24 Janar 2023 | 22:12

  Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka folur me kryeministrin e Kosoës, Albin Kurtin, ku temë e diskutimit ishte propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbisë.

  Chollet tha se temë e bisedës ishte edhe kërkesa ndaj Kosovës për ta pranuar propozimin e BE-së.

  “Bisedova me kryeministrin Albin Kurti sot për të diskutuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe për t’i kërkuar Kosovës që ta pranojë atë. Një temë kryesore ishte partneriteti ynë dhe synimi i përbashkët për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruar Chollet, përcjell Reporteri.net.

  Gjithashtu, temë e bisedës, sipas Chollet, ishte edhe diskutimet mbi Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në “kontekstin e dialogut, dhe nevojën që zyrtarët serbë të Kosovës të kthehen në postet e tyre”, ka thënë Chollet.

  Kujtojmë se Chollet para një jave ishte në Kosovë ku u takua me presidenten e vendit, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

  Temë e diskutimit gjatë vizitës së Chollet në Kosovë ishte dialogu me Serbinë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!