×
 • Lajme
 • Lajme / Zhvillimet e fundit

  Hovenier: SHBA-ja e shqetësuar për ndalimin e Jankoviqit nga autoritetet serbe

  Reporteri
  18 Prill 2024 | 12:55

  Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ambasadori amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier është shprehur SHBA-ja është e shqetësuar për atë se çfarë ka ndodhur dje në kufijtë serb, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

  Ambasadori Hovenier theksoi në veçanti se është i shqetësuar për ndalimin e zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq.

  “Rasti i fundit është shqetësues për ne, që po mbahet i ndaluar z.Jankoviq nga autoritetet serbe dhe jam në mënyrë të veçantë i shqetësuar për këtë çështje, se dikë për të cilin ne e njohëm për vite të tëra, dhe kemi ndihmuar në integrimin e komunitetet serb në Policinë e Kosovës, pavarësisht etnisë, dhe rolin e tyre të cilin e kanë luajtur dhe vazhdojnë ta luajnë në pjesën e Policisë së Kosovës. Jemi në mënyrë të veçantë të shqetësuar për ndalimin e z. Jankoviq”, tha Hovenier para gazetarëve.

  Lidhur me kërkesën e presidentes Osmani për reagimin e faktorit ndërkombëtarë për këtë çështje, Hovenier tha se SHBA-ja bie dakord me deklaratën e Bashkimit Evropian.

  Hovenier kërkoi që të gjitha marrëveshjet nga procesi i dialogut të zbatohen.

  “Ne vazhdojmë të punojmë me Bashkimin Evorpian dhe jemi të përfshirë në procesin e dialogut dhe dëshirojmë që këto marrëveshje të zbatohen. Deklarata e BE-së është e qartë, nuk është se nuk dakordohemi me deklaratën e BE-së. Kërkojmë që të gjitha marrëveshjet të implementohen dhe ne të vazhdojmë të punojmë së bashku”, tha ambasadori amerikan para gazetarëve.

  Autoritetet serbe nëpër kufi ditën e djeshme ndaluan qindra qytetarë, veprim ky një ditë pasi Kosova kaloi me sukses edhe hapin e dytë drejt anëtarësimit në Këshill të Evropës.

  Autoritete serbe ndaluan dhjetë policë të Kosovës, ku pesë prej tyre u liruan, e pesë të tjerë u mbajtën nga ta deri sot.

  Derisa sot në mbledhjen e qeverisë, Kryeministri Albin Kurti bëri të ditur se ishin liruar dhe katër tjerë, por jo edhe zëvendës-drejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq. Sipas Kurti, Jankoviq po mbahet në Rashë./Reporteri.net/

  Kurti: Janë liruar katër nga pesë policët e ndaluar në Serbi

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!