Kryeministrja serbe tregon se kur mund të arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq tha sot se korrigjimi i kufijve me Kosovën kurrë nuk ka qenë në rend të ditës, por që ekzistonte si opsion.


“Asnjëherë ky propozim nuk ka qenë në tryezë. A pres që të arrihet një marrëveshje deri në tetor? Nuk pres. Nuk kam asnjë arsye për të besuar, sepse ne të gjithë jemi ende larg  dialogut dhe  zgjidhjes së mundshme”,  u shpreh kryeministrja serbe Ana Brnabiq, shkruan RTS, transmeton Reporteri.net.

Ajo ndër të tjera shtoi se tash e gjashtë vite, Prishtina nuk respekton Marrëveshjen e Brukselit, që nuk është formuar Asociacioni i Komunave serbe, edhe pse Beogradi sipas saj i ka përmbushur të gjitha detyrimet. Siç tha ajo, Bashkimi Evropian, i cili ishte garantues i marrëveshjes nuk bëri asgjë që Prishtina të përmbushë marrëveshjen.

Brnabiq deklaroi se pasoi një numër lëvizjesh të tilla si taksa prej 100 përqind për mallrat serbe, formimi i Ushtrisë së Kosovës dhe miratimi  i platformës së dialogut që sipas saj është në kundërshtim me parimet e dialogut.

“Unë dhe presidenti Aleksandar Vucic e kemi sqaruar se se linja jonë e kuqe është taksa dhe se Prishtina duhet të tërheqë atë vendim. Nuk durojmë presionet, të gjithë partnerët tanë duhet ta kuptojnë se mbi Serbinë nuk mund të ushtrohet presion, u shpreh ndër të tjera Brnabiq. /Reporteri.net