Ky është moti për pesë ditët e ardhshme

Në vendin tonë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira, diell dhe reshje shiu.


Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës reshje shiu parashihet të ketë ditën e martë dhe të enjten, kurse vikendi paraqitet me reshje më të theksuara shiu.

“Në fushat termike pritet të ketë serish rritje. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 16-22 gradë Celsius. Shtypja atmosferike do të ketë luhatje, por duke i ruajtur vlerat e normales. Do të fryjë erë kryesisht nga jugu dhe juglindja me shpejtësi 1-8m/s”, njofton IHMK.