×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Çaj me limon dhe kanellë – për kyçet, kollën dhe imunitetin

  Reporteri
  26 Shkurt 2024 | 12:44

  Limoni dhe kanella janë një kombinim i fuqishëm në kurimin e virozave të ndryshme. 

  Limoni është i famshëm për aftësitë detoksifikuese, forcimin e imunitetit, përmirësimin e tretjes, heqjen e njollave dhe rënien në peshë.

  Kanella është e njohur për vlerat kundër mikrobeve, mbajtjen nën kontroll të sheqerit në gjak, fuqinë kundër tumoreve, përmirësimin e tretjes e shumë të tjerë.

  Kundër dhimbjeve të kyçeve

  Përzieni dy lugë çaji me kanellë pluhur, një lugë çaji me mjaltë dhe lëngun e një limoni.

  Kundër mbipeshës

  Lëngu i limonit djeg yndyrat ndërsa kanella përshpejton ritmin e metabolizmit dhe ju ndihmon të digjni më shumë kalori.

  Sa herë që të pini çaj, shtoni lëng limoni dhe kanellë që të përshpejtoni përpjekjet tuaja për të rënë në peshë.

  Kolla dhe e ftohura

  Lëngu i limonit është i pasur me vitaminë C që forcon sistemin imunitar dhe shkurton kohëzgjatjen e gripit apo infeksionit.

  Kundër rrudhave

  Me limon dhe kanellë, ju mund të përgatisni një krem fantastik kundër rrudhave. Përziejeni lëngun e limonit me pluhur kanelle dhe me të lyeni të gjithë fytyrën.

  Mbajeni për 15 minuta aq sa antioksidantët të ushqejnë lëkurën dhe të përmirësojnë paraqitjen e saj.

  Detoksifikim i trupit

  Trupi akumulon toksina dhe ka nevojë të çlirohet prej tyre rregullisht. Lëngu i limonit është i dobishëm për mëlçinë, organi kryesor që ka detyrën të pastrojë organizmin.

  Kanella neutralizon radikalet e lira dhe parandalon dëmet qelizore.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!