×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Çfarë duhet të dini për lidhjen midis mishit të kuq dhe diabetit të tipit 2

  Reporteri
  30 Tetor 2023 | 20:29

  Njerëzit që hanë rregullisht mish të kuq mund të kenë një rrezik më të lartë të diabetit të tipit 2 më vonë në jetë, sipas një studimi të madh të botuar në The American Journal of Clinical Nutrition.

  Ata që konsumojnë shpesh mish të përpunuar, si proshutë, hot dog kanë një rrezik edhe më të madh.

  Reduktimi i mishit të kuq dhe ndryshimi i stilit të jetesës mund të ndihmojë shumë njerëz të zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2, tha Xiao Gu, një studiues ushqimor në Shkollën e Harvardit.Studimi amerikan analizoi disa raste të diabetit të tipit 2 që u zhvilluan gjatë dekadave dhe pyeti pjesëmarrësit për dietat e tyre. Studiuesit shikuan të dhënat shëndetësore nga 216,695 njerëz dhe u kërkuan atyre të plotësonin pyetësorët për dietën e tyre dy deri në katër vjet, deri në 36 vjet.

  Gjatë kësaj periudhe, më shumë se 22,000 të anketuar zhvilluan diabetin e tipit 2 dhe gjetjet treguan se ngrënia e mishit të kuq të përpunuar dhe të papërpunuar lidhej fort me një rrezik në rritje të zhvillimit të gjendjes.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!