×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Çfarë ndodh në trupin tuaj gjashtë orë pas pirjes së kafesë?

  Reporteri
  16 Maj 2023 | 7:34

  Brenda dhjetë minutave të para, kafeina hyn në qarkullimin e gjakut dhe përhapet në të gjithë trupin tuaj, duke bërë që presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës të rriten. Në një periudhë deri në 20 minuta, lidhet me receptorët e adenozinës, duke neutralizuar lodhjen.

  Truri është një sistem kompleks dhe i ndërlikuar. Sa më shumë kafe të pini, aq më shumë receptorë të adenozinës formohen, që do të thotë se mund t’ju duhet të pini më shumë kafe tani për të qëndruar zgjuar sesa kur keni filluar ta pini për herë të parë në adoleshencë.

  Kafeina rrit nivelin e adrenalinës, e cila çon në një rritje të rrahjeve të zemrës dhe rrjedhje më të shpejtë të gjakut nëpër trup. Në të njëjtën kohë, parandalon rithithjen e dopaminës në sistemin tuaj, duke e lejuar atë të qëndrojë në tru më gjatë, duke ju bërë të ndiheni pozitivë dhe më të lumtur për më gjatë. Është kjo mbajtje e dopaminës që shpesh e bën trurin të dëshirojë më shumë kafeinë, transmeton Gazeta Online Reporteri.net.

  Ja çfarë ndodh në organizëm pasi pini kafe në pak minuta:

  Në 10 minutat e para:

  Kafeina hyn në qarkullimin e gjakut dhe përhapet në të gjithë trupin tuaj, duke bërë që presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës të rriten.

  Deri në 20 minuta:

  Kafeina lidhet me receptorët e adenozinës, duke neutralizuar lodhjen. Nivelet e dopaminës rriten dhe vazhdojnë, duke krijuar një ndjenjë vigjilence dhe fokusi.

  Pas 30 minutash:

  Gjëndrat mbiveshkore shkojnë në shpejtësi të lartë dhe fillojnë të prodhojnë më shumë hormone. Gjatë kësaj kohe, për shkak të zgjerimit të bebëzave, shikimi mund të bëhet më i mprehtë.

  Brenda 40 minutave:

  Trupi fillon të prodhojë më shumë serotonin, e cila përmirëson funksionimin e neuroneve brenda palcës kurrizore – kjo çon në përmirësimin e koordinimit dhe forcës së muskujve.

  Pas 4 orësh:

  Metabolizmi është i përshpejtuar, kjo është arsyeja pse ju digjni energjinë më shpejt. Gjatë kësaj periudhe, trupi juaj fillon të shpërbëjë yndyrën e depozituar.

  Brenda 6 orëve:

  Kafeja ka kaluar nëpër sistemin tuaj dhe ndoshta do të ndjeni nevojën për të urinuar. Deri në atë kohë, rreth gjysma e kafeinës që keni marrë do të jetë larguar nga trupi juaj, shkruan BigThink.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!