×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Çiftet përveç mbiemrit, shpesh ndajnë dhe një faktor tjetër të përbashkët mjekësor

  Reporteri
  08 Dhjetor 2023 | 13:01

  Studiuesit zbulojnë se çiftet heteroseksuale të martuara jo vetëm kanë të njëjtin mbiemër, por ndonjëherë edhe presionin e lartë të gjakut.

  Studimi i publikuar në “Journal of the American Heart Association”, zbulon se ata që janë të martuar (ose jetojnë së bashku) dhe janë të moshës së mesme, shpesh të dy kanë presion të lartë të gjakut, shkruan burimi Health News përcjell Gazeta Shneta.

  Megjithëse presioni i lartë i gjakut është mjaft i zakonshëm, me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) që raportojnë rreth 119.9 milionë amerikanë që kanë presion të lartë të gjakut, studiuesit hetuan pse shumë çifte ndajnë presionin e lartë të gjakut.

  Ekipi mblodhi të dhëna nga 3,989 çifte amerikane, 1,086 çifte angleze, 6,514 çifte kineze dhe 22,389 çifte indiane. Përafërsisht 20% deri në 47% e çifteve pasqyronin presionin e lartë të gjakut të njëri-tjetrit në të katër vendet.

  Përafërsisht 47% e bashkëshortëve ose partnerëve në Angli, 38% e amerikanëve, 21% e kinezëve dhe 20% e njerëzve indianë raportuan se kishin presion të lartë të gjakut.

  Gratë, burrat e të cilave kishin presion të lartë të gjakut, kishin 9% më shumë gjasa të kishin presion të lartë të gjakut në SHBA dhe Angli, 19% më shumë në Indi dhe 26% më shumë gjasa në Kinë në krahasim me gratë, burrat e të cilave nuk kishin presion të lartë të gjakut.

  Disa ekspertë sugjerojnë se kjo mund të jetë për shkak se çiftet ndajnë zakone të jetës, të tilla si dieta, rutina e ushtrimeve, modelet e gjumit dhe më shumë.

  Përballja me presionin e lartë të gjakut

  Me pothuajse gjysmën e popullsisë së SHBA-së që përballet me presionin e lartë të gjakut, qëndrimi vigjilent dhe menaxhimi i numrave tuaj është thelbësor. Përveç ilaçeve të përshkruara nga profesionistët mjekësorë, ka zakone të jetesës që mund të përfshini për të kontrolluar presionin e gjakut, duke përfshirë:

  – Shikoni peshën tuaj dhe sigurohuni që të mos jeni mbipeshë.

  – Përmbajuni një diete të shëndetshme, të tilla si konsumimi i frutave, perimeve dhe drithërave.

  – Ushtroni, pavarësisht nëse është një vrapim i lehtë, kardio, pilates ose ndonjë gjë që mund ta shtyjë trupin tuaj të lëvizë.

  – Qëndrimi larg alkoolit dhe pirjes së duhanit. Këto mund të rrisin presionin e gjakut, prandaj është thelbësore të përpiqeni të qëndroni larg nga të dyja.

  – Flini mjaftueshëm, mundësisht më shumë se gjashtë orë çdo ditë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!