×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Dieta e jetëgjatësisë, çfarë duhet të hani për të jetuar më mirë dhe më shëndetshëm?

  Reporteri
  28 Shtator 2023 | 18:30

  Ditët e sotme, gjithnjë e më shumë po ndeshemi me ndryshim të dietave dhe tendencave ushqimore, por ka një perspektivë magjepsëse që po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen dhe besueshmërinë e ekspertëve të ushqyerjes. Bëhet fjalë për dietën e jetëgjatësisë, e cila ofron një qasje pragmatike për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, përkundër tendencave të dietave kalimtare që synojnë humbjen e peshës.

  Prej disa kohësh dihet se ushqimi i duhur, i kombinuar me një mënyrë jetese korrekte, ndihmon në parandalimin e një sërë sëmundjesh, duke zgjatur kështu jetëgjatësinë. Por çfarë ka të veçantë kjo dietë për jetëgjatësi? Si funksionon dhe çfarë përfitimesh ofron?

  Çfarë është dieta e jetëgjatësisë dhe si funksionon?

  Dieta e jetëgjatësisë është një qasje dietike që synon të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm dhe të zgjasë jetën. Bazohet në parimet ushqyese që nxisin jetëgjatësinë, rezistencën ndaj sëmundjeve dhe mirëqenien.

  Një nga elementet kryesore të kësaj diete është kufizimi i marrjes së kalorive, pa rënë në kufizime të tepruara. Kjo mund të arrihet përmes agjërimit me ndërprerje ose ditëve me gjysmagjërimi.

  Këto janë praktika që jo vetëm kufizojnë marrjen e kalorive, por aktivizojnë edhe procese të dobishme në trup, duke kontribuar kështu në synimin për të promovuar një jetë të shëndetshme dhe të zgjatur.

  Të dyja këto qasje nxisin kontrollin e peshës dhe përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke reduktuar kështu rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2. Për më tepër, ato mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit kronik në trup, një faktor kyç në zhvillimin e shumë sëmundjeve të lidhura me moshën.

  Ushqimet po dhe ushqimet jo

  Një tjetër aspekt i rëndësishëm i dietës së jetëgjatësisë është zgjedhja e ushqimeve të duhura. Lejohen frutat, bishtajoret dhe perimet të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e plakjes dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

  Peshku është një tjetër aleat i çmuar, falë proteinave të tij të dobëta dhe acideve yndyrore omega-3, të njohura për përfitimet e tyre për zemrën dhe trurin.

  Por ka disa ushqime që duhet t’u themi jo dhe që duhen shmangur apo konsumuar me moderim. Këto përfshijnë të gjitha ushqimet e pasura me yndyra të ngopura dhe sheqerna të rafinuara, siç janë ushqimet e përpunuara, ëmbëlsirat dhe ushqimet e skuqura; të cilat mund të kontribuojnë në obezitet, diabet dhe sëmundje të tjera të lidhura me inflamacionin.

  Për më tepër, këshillohet të kufizoni konsumin e mishit të kuq dhe produkteve të qumështit me yndyrë të plotë, pasi tepricat e këtyre ushqimeve mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

  Rregullat e jetëgjatësisë

  Rregullat e dietës së jetëgjatësisë janë të qarta dhe synojnë të krijojnë një ekuilibër ushqyes që promovon një jetë të shëndetshme dhe të zgjatur. Këto rregulla përfshijnë:

  Kufizoni sheqernat e shtuara

  Ulja e marrjes së sheqernave të shtuara është thelbësore, pasi sheqernat e tepërta mund të çojnë në probleme shëndetësore si obeziteti dhe diabeti.

  Shmangni yndyrat e ngopura

  Reduktimi i marrjes së yndyrave të ngopura, të cilat shpesh gjenden në ushqime si mishi i kuq dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë, është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës.

  Rritni konsumin e fibrave

  Fibrat, të gjetura me bollëk në fruta, perime dhe drithëra, ndihmojnë tretjen dhe mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit.

  Praktikoni agjërimin me ndërprerje ose gjysmagjërim

  Agjërimi me ndërprerje është një pjesë thelbësore e kësaj diete dhe mund të bëhet në mënyra të ndryshme, si agjërimi alternativ ditor ose agjërimi për 16 orë në ditë (të zbatohet vetëm pas miratimit mjekësor).

  Konsumoni proteina pa yndyrë

  Proteinat pa yndyrë, të tilla si ato që gjenden në peshk, shpendë dhe bishtajore, ofrojnë aminoacide thelbësore pa yndyrë të tepërt.

  Përfitimet e dietës së jetëgjatësisë

  Përfitimet e dietës së jetëgjatësisë janë të shumta. Para së gjithash, mund të ndihmojë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme trupore dhe në parandalimin e mbipeshës, duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe kushteve të tjera të lidhura me obezitetin.

  Kufizimi i kalorive dhe agjërimi me ndërprerje mund të aktivizojnë proceset e riparimit qelizor, duke promovuar jetëgjatësinë dhe mirëqenien e përgjithshme.

  Dieta me jetëgjatësi shoqërohet gjithashtu me rezistencë më të madhe ndaj dëmtimit kognitiv dhe plakjes së trurit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!