×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Gabimet që bëni në kujdesin e shëndetit të dhëmbëve

  Reporteri
  11 Shtator 2023 | 18:13

  Goja është e mbushur me baktere që ngjiten tek dhëmbët tuaj dhe nëse nuk i largoni, shëndeti juaj do të jetë në rrezik. Teknika e duhur e larjes së dhëmbëve luan një rol shumë të rëndësishëm.

  Nëse nuk i pastroni në mënyrën e duhur, kjo mund të bëjë që bakteret të dëmtojnë mishrat e dhëmbëve.

  Këto janë gabimet e zakonshme që mund të bëni gjatë rutinës tuaj të pastrimit të tyre.

  Pastroni vetëm dhëmbët

  Një nga gabimet më të zakonshme në teknikën e larjes është përqendrimi në pjesën e sipërme të dhëmbëve.

  Ju duhet të përqendroheni në vijën midis mishit dhe dhëmbëve.

  Sepse kjo është zona ku rriten shumica e baktereve që mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme si gingiviti.

  Përdorimi i një furçe me fije të forta

  Fijet e forta mund t’i konsumojnë mishrat e dhëmbëve, veçanërisht kur i përdorni për një kohë të gjatë.

  Një furçë me fije të buta është më e mirë për mishrat e dhëmbëve.

  Nuk përdorni fillin dentar

  Shoqata Amerikane e Stomatologjisë (ADA), rekomandon që dhëmbët të pastrohen me fill dentar një herë në ditë.

  Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të larguar bakteret e grumbulluara dhe për të parandaluar formimin e pllakave tek dhëmbët.

  Para gjumit, pastroni me fill dentar hapësirat midis dhëmbëve dhe më pas lajini ato si zakonisht me furçë.

  Kohëzgjatja e pastrimit nuk është e mjaftueshme.

  Kohëzgjatja e saktë e larjes së dhëmbëve sipas stomatologëve është dy minuta.

  Një person mesatar i pastron dhëmbët rreth 30 sekonda, gjë që nuk është e mjaftueshme.

  Nga filli dentar, tek larja e dhëmbëve me furçë dhe shpëlarja me gargarë, duhet të zgjasë dy deri në pesë minuta.

  Pasta e dhëmbëve nuk përmban fluoride

  Fluori ka marrë një reputacion të keq vitet e fundit për shkak të sigurisë së tij.

  Sidoqoftë, fluori është përbërësi aktiv terapeutik që mbron dhëmbët dhe kur përdoret siç duhet pasta me fluor është e sigurt.

  Nuk i pastroni dhëmbët rregullisht

  Shumica e dentistëve rekomandojnë pastrimin e dhëmbëve të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe në darkë.

  Megjithatë edhe nëse nuk e ndiqni këtë rregull është e rëndësishme t’i pastroni para se të flini./AgroWeb

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!