×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Hudhër me limon për të pastruar enët e gjakut në 40 ditë

  Reporteri
  29 Nëntor 2021 | 23:02

  Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin.

  Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëmundjet.

  Vlerat e Kurës me Hudhër dhe Limon

  Kura me limon dhe hudhër është efikase në eliminimin e dëpozitave të yndyrës në organizëm.

  Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gjak.

  Limoni dhe hudhra parandalojnë trombozën dhe ulin tensionin e gjakut.

  Së bashku ato përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gjakun.

  Për më tepër, limoni me hudhrën përmirësojnë funksionin e veshkave dhe qarkullimin e gjakut.

  Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira.

  Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë antioksidantëve që gjenden tek limoni dhe hudhra.

  Kura me Hudhër me Limon Duhet Përdorur Në Këto Raste:

  Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëmundjet ose për të pastruar organizmin.

  Ajo duhet shfrytëzuar një herë në vit.

  Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga problemet e mëposhtme:

  Mbipesha
  Ishemia
  Sinoziti
  Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes
  Dhimbjet e kokës
  Artriti
  Reumatizma
  Gastriti
  Hemorroidet
  Problemet me shikimin dhe dëgjimin
  Anemia
  Përbërësit:
  Për kurën me limon dhe hudhër ju nevojiten:

  4 limonë

  4 thelpinj hudhër

  3 litra ujë të zier të ngrohtë

  Zgjidhni limonë organikë që të përdorni agrumen me gjithë lëkurë të pastër dhe të paprekur nga pesticidet.

  Përgatitja:
  Qëroni hudhrat, merrni 4 thelpinj dhe ndajini thelbinjtë në gjysma.

  Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla

  Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht, dhe të gjithë masën ndajeni në kavanozë qelqi.

  Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për tre ditë.

  Më pas kullojeni lëngun dhe futeni sërish nëpër kavanozë në frigorifer.

  Si ta konsumoni
  Në ditët e para duhet të merrni nga një lugë gjelle, gjysëm ore përpara çdo vakti.

  Nëse nuk vini re ndonjë efekt anësor atëherë duhet ta rrisni dozën në dy lugë e më shumë deri sa të arrini të konsumoni 50 ml tre herë në ditë.

  Kjo kurë duhet të zgjasë për 40 ditë.

  Kjo kurë është pastruese dhe në ditët e para mund të përballeni me simptoma si sekrecione ose dhimbje koke.

  Këto simptoma janë normale sepse tregojnë se trupi po largon toksinat.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!