×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Keni gjithmonë etje dhe shkoni shpesh në tualet? Këto simptoma mund të tregojnë një sëmundje të rëndë

  Reporteri
  11 Maj 2022 | 22:34

  Dy rregullat e arta janë që asgjë nuk ndodh në trupin tonë pa arsye dhe se në shumicën e rasteve do të na paralajmërojë me kohë se diçka nuk shkon. Sigurisht, problemi është njohja e këtyre sinjaleve, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për simptomat e hershme të diabetit.

  Numri i personave që vuajnë nga diabeti është në rritje, sidomos kur bëhet fjalë për të rinjtë. Shumë njerëz nuk e kuptojnë se mund të kenë diabet dhe i përshkruajnë simptomat si një gjendje që do të kalojë shpejt. Megjithatë, nuk duhet neglizhuar.

  Etje e shtuar

  Etja e shtuar është një tjetër simptomë që njerëzit nuk e marrin seriozisht. Ata udhëhiqen nga teoria se jashtë është nxehtë kështu që kanë më shumë etje ose se trupi i tyre nuk është shumë i hidratuar. Kjo shenjë është një arsye për të shkuar te mjeku. Nivelet e glukozës në trup nuk përfshijnë dehidratimin.

  Shikim i turbullt

  Kur shikimi nuk është i qartë, por është e vështirë të kuptohet. Shenja të tjera të diabetit mund të jenë lëkura dhe goja e thatë. Një tjetër shoqërues i zakonshëm i diabetit për të cilin flitet rrallë është syri i thatë. 54% e diabetikëve vuajnë edhe nga sindroma e syrit të thatë. Kjo është arsyeja pse është veçanërisht e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje nëse keni:

  – Ndjesi shpimi gjilpërash në sy
  – Vështirësi në lexim
  – Skuqje të syrit
  – Ndjesi të një trupi të huaj në sy
  – Siklet gjatë përdorimit të lenteve të kontaktit
  – Rritje të lotit të syrit. /abcnews.al

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!