×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Kina po përgatitet për një valë të re Covid që mund të arrijë në 65 milionë raste në javë

  Reporteri
  25 Maj 2023 | 13:54

  Kina po përgatitet për një valë të re infeksionesh Covid-19 që mund të shohin deri në 65 milionë raste në javë në kohën kur rritja arrin kulmin në fund të qershorit, shkruan NBCNews.

  Është një parashikim befasues në një vend që vetëm muaj më parë kishte zbatuar disa nga protokollet më të ashpra të kontrollit anti-COVID në planet. Tani, me variantin më të fundit të Omicronit, XBB, duke nxitur rritje të rasteve, përgjigja nga qeveria dhe publiku i Kinës është në heshtje në rastin më të mirë.

  Rritja vjen rreth gjashtë muaj pasi Pekini përdori bllokime të ashpra, testime masive, karantina dhe kërkesa strikte për maska.

  “Njerëzit ndihen ndryshe për këtë valë”, ka thënë Qi Zhang, 30 vjeç, i cili punon në një kompani financiare në qytetin verior të Tianjin. “Herën e fundit të gjithë ishin të tmerruar, por tani ata nuk mendojnë se është punë e madhe”.

  Të dhënat u zbuluan nga specialisti i sëmundjeve të frymëmarrjes Zhong Nanshan në një konferencë mjekësore këtë javë në qytetin jugor të Guangzhou. Sipas mediave shtetërore, Zhong i tha audiencës se vala që filloi në fund të prillit ishte “e parashikuar” dhe se modeli i tillë sugjeroi se Kina mund të shkojë në 40 milionë infeksione në javë. Deri në fund të qershorit, sipas tij, numri javor i infeksioneve do të arrijë në 65 milionë.

  Për krahasim, Shtetet e Bashkuara po raportonin më shumë se 5 milionë raste në javë në kulmin e tyre në janar 2022. Ashtu si SHBA-ja, Kina ndaloi së ofruari përditësime javore të rasteve këtë muaj, duke e bërë të vështirë numrin aktual.

  SHBA-ja ka thënë se po diskuton me aleatët nëse po shqyrton kufizimet e udhëtimit nga Kina sërish.

  Gjatë valës së parë të COVID-19 në Kinë në dhjetor dhe janar, një variant i ndryshëm i Omicronit po infektonte miliona njerëz çdo ditë, duke mbushur spitalet dhe krematoriumet në qytete në të gjithë vendin. Raftet e dyqaneve u boshatisën nga ilaçet kundër etheve dhe shkollat u mbyllën.

  Rreth 80 për qind e 1.4 miliardë njerëzve në Kinë u infektuan gjatë asaj vale, ka thënë në janar Wu Zunyou, shefi epidemiolog në Qendrën e Kinës për Kontrollin e Sëmundjeve. Por imuniteti mund të jetë zbehur në muajt e ardhshëm, duke rritur rrezikun e riinfeksionit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!