×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Pesë mënyra për tejkalimin e tensionit të ulët

  Reporteri
  12 Shtator 2023 | 18:14

  Tensioni i ulët i gjakut është një sëmundje shqetësuese por që merr një vëmendje të pamjaftueshme në krahasim me hipertensionin.

  Simptomat më të zakonshme të tensionit të ulët të gjakut përfshijnë: marramendjen, dobësinë, të përzierat dhe mjegullimin e shikimit.

  Dehidratimi, ndryshimet në stilin e të ngrënit, aktiviteti i ashpër fizik, anemia, stresi, tiroidja, niveli i ulët i sheqerit në gjak janë disa prej shkaktarëve të uljes së tensionit.

  Ky i fundit mund të menaxhohet më mirë nëpërmjet disa ushqimeve të caktuara.

  Ushqimet dhe pijet më të mira kundër tensionit të ulët të gjakut

  Kafeja

  Kafeina njihet të ketë aftësinë e rritjes së menjëhershme të tensionit të gjakut.

  Nëse ky i fundit ka pësuar një rënie të menjëhershme, pini një filxhan kafeje ose çaji.

  Këto dy pije stimulojnë sistemin kardiovaskular dhe rrisin rrahjet e zemrës.

  Çaji i jamballit

  Pirja e këtij çaji ndihmon në rritjen e tensionit sepse ngadalëson ndikimin e aldosteronit.

  Ky i fundit është hormone që rregullon ndikimin e kripës në trup.

  Ullinjtë

  Ullinjtë janë të pasur me vitaminë E, hekur dhe bakër.

  Shija e tyre e kripur dhe ushqimet e kripura në përgjithësi rrisin tensionin e gjakut.

  Ushqimet e pasura me vitaminë B-12

  Njerëzit që vuajnë nga tensioni i ulët i gjakut duhet të konsumojnë më shumë ushqime të pasura me vitaminën B-12.

  Sasitë e ulëta të kësaj vitamine mund të shkaktojnë anemi, e cila çon pashmangshmërisht në uljen e tensionit të gjakut.

  Vezët janë një burim shumë i pasur i vitaminës B-12.

  Ato mund t’i konsumoni të ziera, të skuqura apo të pjekura.

  Uji

  Dehidratimi lë pasoja të rënda në volumin e gjakut.

  Ulja e volumit të gjakut shkakton uljen e tensionit të gjakut, veçanërisht në momentet kur njeriu po kryen një aktivitet të caktuar fizik./AgroWeb.org

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!