×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Pse duhet të ecni 5 minuta çdo gjysmë ore?

  Reporteri
  21 Janar 2023 | 8:54

  Jeta pasive ka qenë gjithmonë e dëmshme për shëndetin e njeriut dhe ekspertët gjithmonë kanë rekomanduar ushtrimet fizike, veçanërisht ecjen, si gjëja më e thjeshtë që dikush mund të bëjë në jetën e përditshme.

  Në fakt, një studim i ri nga Universiteti Columbia i Nju Jorkut, i cituar nga healthline.com, raporton se ecja për 5 minuta çdo gjysmë ore mund të kompensojë disa nga efektet më të dëmshme të qëndrimit të zgjatur ulur.

  Siç thuhet në botim, nëse dikush detyrohet të qëndrojë ulur gjatë gjithë 8 orëve që punon, rrit me 58% shanset për sheqerin në gjak, por edhe për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

  Kështu, ecja mund të zvogëlojë në mënyrë drastike faktorët e mësipërm, sipas Dr. Yu-Ming Ni, një kardiolog në Institutin MemorialCare Heart and Vascular në Kaliforni.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!