×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Shkencëtarët publikojnë një listë të detajuar të ushqimeve që parandalojnë kancerin

  Reporteri
  23 Shtator 2023 | 22:45

  Numri i personave që vuajnë nga kanceri rritet nga viti në vit dhe ne nuk mund të ndikojmë në disa faktorë, siç është gjenetika. Megjithatë, shkenca ka vërtetuar se një dietë e korrigjuar mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit

  “Ne e dimë se shkalla e obezitetit është e lartë dhe vetëm po rritet, dhe se është një faktor rreziku për shumë lloje të kancerit, thotë Dr. Brian Slomowitz, drejtor i onkologjisë gjinekologjike dhe bashkë-kryetar i Komitetit të Kërkimit të Kancerit në Qendrën Mjekësore Mount Sinai në Miami Beach, Florida.

  Fuqia e ushqimeve bimore

  Nichole Andrews, dietologe e regjistruar dhe specialiste e ushqimit, e cila punon me pacientë dhe të mbijetuar në Kennewick, Washington, ndau me Fox News Digital rekomandimet e saj se çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni në mënyrë që të zvogëlohet rreziku i kancerit.

  Kur bëhet fjalë për një mënyrë jetese që ul rrezikun e kancerit, Andrews rekomandon që ushqimet me bazë bimore të jenë pjesë kryesore e dietës suaj, transmeton Telegrafi.

  “Kjo do të thotë që ju të adoptoni një dietë të pasur me fruta, perime, drithëra, bishtajore, fruta arrore dhe fara, sepse janë plot me vitamina thelbësore, minerale, fibra dhe antioksidantë që lidhen me një rrezik të reduktuar të llojeve të ndryshme të kancerit”, shpjegoi Nichole Andrews.

  Doktoresha Amber Orman, onkologe dhe specialiste e mjekësisë së stilit të jetesës, e certifikuar nga bordi për AdventHealth në Orlando, Florida, pohon se më shumë se 40% e të gjitha llojeve të kancerit mund të parandalohen me një dietë të korrigjuar në të cilën mbizotërojnë bimët, veçanërisht në kombinim me aktivitetin fizik, shmangien e duhanit dhe alkoolit dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore.

  “Disa nga ushqimet më të fuqishme që luftojnë kancerin janë perimet me gjethe jeshile të errët, kërpudhat, bishtajoret, duke përfshirë soja, manaferrat, mollët e paqëruara, xhenxhefili, hudhra, shafrani i Indisë, liri i bluar dhe çaji jeshil me limon”, thotë Orman.

  Ai gjithashtu thekson se është e rëndësishme të hahet ushqim vendas sa herë që është e mundur dhe nga prodhuesit e sigurt.

  “Një dietë me bazë bimore përfshin të gjitha ushqimet, përveç mishit të përpunuar dhe pijeve alkoolike. Çështja është që dy të tretat e vaktit duhet të jenë perime, fruta, drithëra, bishtajore, arra, fara”.

  E treta e mbetur, thotë ai, duhet të jenë produktet e qumështit, vezët, proteinat shtazore pa yndyrë, yndyrat e shëndetshme dhe ëmbëlsirat, por me moderim. Çelësi është të përqendrohemi në futjen e më shumë bimëve në dietë, tha Andrews.

  Proteinat e vërteta

  Mishi i kuq më pak i përpunuar dhe shumë burime proteinash pa yndyrë si pula, gjeldeti, peshku, ushqimet e detit, por edhe proteinat me bazë bimore, argumenton Andrews, bëjnë një ndryshim që ka më shumë përfitime në parandalimin e kancerit, veçanërisht kancerit të zorrës së trashë.

  “Përveç kësaj, mishi i bardhë dhe peshku në përgjithësi ndihmojnë në ruajtjen e peshës së shëndetshme, e cila është çelësi për reduktimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit”.

  Me këtë përzgjedhje të proteinave, ju do të zvogëloni rrezikun e komponimeve potencialisht kancerogjene dhe do të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kjo është arsyeja pse Andrews sugjeron proteinat e mëposhtme: copa pa dhjamë viçi, qengji, këmbë derri, pulë dhe gjeldeti pa lëkurë, salmon, ton, karkaleca, skumbri, karavidhe, mustak, kos, qumësht, djathë, fasule, bizele, thjerrëza, soje.

  Drithërat e plota

  Drithërat integrale si orizi kaf, gruri i plotë, quinoa dhe tërshëra janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë me tretjen dhe mbajnë një peshë të shëndetshme, që është një faktor kyç në parandalimin e kancerit, tha Andrews.

  “Këto drithëra përmbajnë gjithashtu vitamina esenciale, minerale dhe antioksidantë që luftojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ, të cilat janë të lidhura me zhvillimin e kancerit”, vuri në dukje ajo.

  Përveç kësaj, fibra në drithërat e plota mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në uljen e rezistencës ndaj insulinës, e cila mund të zvogëlojë rrezikun e disa llojeve të kancerit si kanceri i zorrës së trashë, shtoi ajo.

  “Alkooli mund të dëmtojë ADN-në, të shkaktojë inflamacion dhe të ndërhyjë në aftësinë e trupit për të absorbuar lëndë ushqyese thelbësore – të cilat të gjitha kontribuojnë në kancer”.

  Fibra të mjaftueshme

  Si pjesë e një diete për të reduktuar rrezikun e kancerit, Andrews rekomandon një konsum ditor të fibrave prej 30 gramësh.

  Këto janë këshillat e saj – filloni ditën me tërshërë, zëvendësoni orizin e bardhë dhe makaronat me drithëra, hani më shumë fasule dhe thjerrëza, bizele, mjedra, hani fruta, perime dhe fruta arrore në vend të ushqimeve të përpunuara.

  Hidratohuni shëndetshëm

  Konsumimi i alkoolit është i lidhur ngushtë me një rrezik në rritje të llojeve të ndryshme të kancerit, duke përfshirë kancerin e gojës, fytit, ezofagut, mëlçisë, gjirit dhe zorrës së trashë, paralajmëron Andrews.

  Për të zvogëluar këtë rrezik, ai rekomandon pije të shëndetshme në vend të alkoolit, përkatësisht këtë – ujë në të cilin keni shtrydhur fruta, çaj kamomil ose nenexhik, smoothie me fruta të freskëta, çaj jeshil.

  Më pak kripë

  Të hash më pak kripë gjatë ditës është çelësi për të reduktuar rrezikun e kancerit të stomakut, tha Andrews.

  Për të arritur këtë qëllim, ajo ofron këshilla praktike – lexoni me kujdes etiketat e ushqimeve dhe zgjidhni ato që thonë “me pak natrium” ose “pa kripë të shtuar”; kufizoni marrjen e ushqimit të përpunuar sepse shpesh është i mbushur me kripë dhe zgjidhni ushqime të freskëta si frutat, perimet dhe proteinat pa yndyrë; Në vend të kripës, shijoni ushqimet tuaja me barishte, erëza dhe përmirësues natyralë të shijes si hudhra, limoni dhe uthulla, raporton NY Post.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!