×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Shprehitë e mëngjesit që ndikojnë keq në shëndetin tuaj

  Reporteri
  22 Shtator 2023 | 7:18

  Mënyra se si e filloni mëngjesin është e rëndësishme. Disa njerëz mendojnë shumë se çfarë të hanë dhe të pinë sapo zgjohen, ndërsa të tjerët kapin gjithçka që kanë përpara ndërsa dalin nga dera.

  Sido që të jetë, ajo që vendosni në trupin tuaj për mëngjes mund të ndikojë në shëndetin tuaj në shumë mënyra, dhe dietologët thonë se disa nga shprehitë më të këqija të mëngjesit që njerëzit priren të kenë, mund të bëjnë dëm në trupin dhe shëndetin tuaj.

  Konsumoni shumë sheqer

  Mund të jetë joshëse për të rrëmbyer një kifle gjatë daljes, por për fat të keq, fillimi i ditës me shumë sheqer dhe pa lëndë ushqyese të tjera, është një nga shprehitë më të këqija të mëngjesit që mund të përvetësoni.

  Shmangia e pemëve dhe perimeve

  “Mëngjesi është vakti juaj i parë i ditës dhe mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për të marrë disa porcione frutash dhe perimesh, veçanërisht pasi shumica e njerëzve as nuk i afrohen arritjes së qëllimit të tyre për të paktën pesë racione frutash dhe perimesh në ditë”.

  Përmbushja e këtyre qëllimeve është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm, pasi ngrënia e mjaftueshme e produkteve mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe madje edhe demencës.

  Nuk merrni mjaftueshëm proteina

  Në një botë të përsosur, çdo mëngjes do të keni kohë dhe energji të mjaftueshme për të bërë një omëletë të shijshme vegjetale me gjeldeti dhe një filxhan kafe për të përmbushur qëllimet tuaja të proteinave dhe fibrave.

  Pirja e kafesë para ngrënies

  Duke folur për anashkalimin e mëngjesit, një shprehi tjetër potencialisht e dëmshme e mëngjesit është pirja e kafesë para se të keni mundësi të hani. Në fakt, një studim i publikuar në British Journal of Nutrition tregoi se pirja e kafesë para mëngjesit mund të ndikojë negativisht në nivelin e sheqerit në gjak.

  Për më shumë, kafeja shtyp oreksin, që do të thotë se keni më shumë gjasa ta anashkaloni ose vononi mëngjesin.

  Nuk merrni mjaftueshëm fibra

  Një tjetër lëndë ushqyese thelbësore për ta marrë mjaftueshëm gjatë ditës janë fibrat, dhe fillimi me mëngjesin do t’ju sigurojë që t’i arrini qëllimet tuaja deri në fund të ditës.

  Sipas rekomandimit të Klinikës Mayo, femrat duhet të përpiqen të hanë të paktën 21 deri në 25 gramë fibra në ditë, ndërsa burrat duhet të synojnë 30 deri në 38 gramë në ditë.

  Nuk pini mjaftueshëm ujë

  Mendja juaj mund të shkojë direkt në filxhanin e kafesë në mëngjes sapo të hapni sytë, megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të pini ujë përpara se të filloni ditën. Mospirja e mjaftueshme e ujit dhe dehidratimi mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj në afat të shkurtër dhe afatgjatë.

  Shumë njerëz e anashkalojnë rëndësinë e hidratimit të trupit të tyre në mëngjes, por mospirja e një sasie të mjaftueshme uji me mëngjes mund të ketë pasoja negative – thonë ekspertët.

  Nuk kujdeseni për shëndetin e zorrëve

  Një gabim tjetër që mund të bëni me rutinën tuaj të mëngjesit është të mos keni parasysh shëndetin e zorrëve. Të kesh një mikrobiom të shëndetshëm të zorrëve është e rëndësishme për tretjen, imunitetin dhe shëndetin e trurit, ndërsa ngrënia e ushqimeve miqësore me zorrët mund të ketë një ndikim të rëndësishëm.

  Anashkalimi i mëngjesit

  Sa i përket shprehive të mëngjesit, anashkalimi i këtij vakti është një nga gjërat më të këqija që mund të bëni për ditën tuaj.

  Fillimi i ditës me një mëngjes të ekuilibruar të pasur me proteina, ju ndihmon të ndiheni të ngopur, të kënaqur dhe energjikë, por shumë njerëz që e lënë mëngjesin përfundojnë duke pritur shumë gjatë për ta ngrënë drekën, përfundojnë duke u ndjerë shumë të uritur dhe më pas hanë tepër ose bëjnë zgjedhje të dobëta ushqimore./Telegrafi

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!