×
 • Mjekësi
 • Mjekësi / I nxehti ekstrem

  Si vret i nxehti? Trullos trurin, bllokon organet, mbingarkon zemrën

  Reporteri
  21 Qershor 2024 | 20:03

  Teksa temperaturat dhe lagështia rriten jashtë, çfarë po ndodh brenda trupit të njeriut mund të bëhet betejë për jetë a vdekje e përcaktuar vetëm për disa gradë.

  Pika kritike e rrezikut jashtë për sëmundje dhe vdekje nga nxehtësia e vazhdueshme është disa gradë më e ulët se sa mendonin dikur ekspertët, thonë studiuesit që vendosin njerëz në kuti të nxehta për të parë se çfarë ndodh me ta.

  Me shumë njerëz në Shtetet e Bashkuara, Meksika, India dhe Lindja e Mesme që vuajnë nga valët e nxehtësisë, të përkeqësuara nga ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu, disa mjekë, fiziologë dhe ekspertë të tjerë kanë shpjeguar për Associated Press se çfarë ndodh me trupin e njeriut në një nxehtësi të tillë.

  Temperatura kryesore e trupit

  Temperatura bazë e trupit në gjendje pushimi është zakonisht rreth 37 gradë Celsius.

  Kjo është vetëm 7 gradë (4 Celsius) larg nga katastrofa në formën e sulmi nga nxehtësia, thotë Ollie Jay, profesor i nxehtësisë dhe shëndetit në Universitetin e Sidneit në Australi, ku ai drejton laboratorin e termoregulacionit.

  Neil Gandhi, drejtor i mjekësisë emergjente në Spitalin Metodist të Houstonit, thotë se gjatë valëve të nxehtësisë, kushdo që vjen me temperaturë 38 ose më të lartë dhe pa një burim të qartë infeksioni do të mjekohet për lodhje nga nxehtësia ose sulm më të rëndë të nxehtësisë.

  “Ne rregullisht shohim temperatura bazë më të larta se 40, 41 gradë gjatë disa episodeve të nxehtësisë”, thotë Gandhi. Një gradë ose tre më shumë dhe një pacient i tillë është në rrezik të lartë për vdekje, shtoi ai.

  Si vret nxehtësia

  Nxehtësia vret në tre mënyra kryesore, thotë Jay. Dyshimi i zakonshëm i parë është goditja nga nxehtësia – rritjet kritike të temperaturës së trupit që shkaktojnë dështimin e organeve.

  Kur temperatura e brendshme e trupit bëhet shumë e nxehtë, trupi ridrejton rrjedhën e gjakut drejt lëkurës për t’u ftohur, thotë Jay. Por kjo devijon gjakun dhe oksigjenin larg stomakut dhe zorrëve dhe mund të lejojë që toksinat që zakonisht janë të kufizuara në zonën e zorrëve të kalojnë në qarkullim.

  “Kjo nxit një zinxhir efektesh”, thotë Jay. “Koagulimi rreth trupit dhe dështimi i shumëfishtë i organeve dhe, në fund, vdekja”

  Por vrasësi më i madh në nxehtësi është ngarkesa në zemër, veçanërisht për njerëzit që kanë sëmundje kardiovaskulare, shton Jay.

  Përsëri, fillon me gjakun që lëviz drejt lëkurës për të ndihmuar në largimin e nxehtësisë bazë. Kjo shkakton ulje të shtypjes së gjakut. Zemra përgjigjet duke u përpjekur të pompojë më shumë gjak për të mos humbur ndjenjat.

  “Po i kërkoni zemrës të bëjë shumë më tepër punë se zakonisht”, thotë Jay. Për dikë me një problem zemre “është si të vraposh drejt autobus me një këmbë. Diçka do të dorëzohet”.

  Mënyra e tretë kryesore është dehidrimi i rrezikshëm. Ndërsa njerëzit djersiten, ata humbasin lëngje deri në një pikë që mund të stresojë rëndë veshkat, tha Jay.

  Shumë njerëz mund të mos e kuptojnë rrezikun e tyre, tha Gandhi i Houston-it.

  Dehidrimi mund të përparojë në shok, duke shkaktuar mbylljen e organeve nga mungesa e gjakut, oksigjenit dhe lëndëve ushqyese, duke çuar në konfiskime dhe vdekje, tha Dr. Renee Salas, profesore e shëndetit publik në Universitetin e Harvardit dhe një mjeke emergjente në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts-it.

  “Dehidrimi mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe madje vdekjeprurës për të gjithë nëse bëhet mjaft i rëndë – por është veçanërisht i rrezikshëm për ata me gjendje mjekësore dhe në disa medikamente,” tha Salas.

  Dehidrimi gjithashtu ul rrjedhën e gjakut dhe zmadon problemet kardiake, tha Jay.

  Sulmi në tru

  Nxehtësia gjithashtu ndikon në tru. Ajo mund të shkaktojë që një person të ketë konfuzion ose vështirësi në mendim, thanë disa mjekë.

  “Një nga simptomat e para që po përkeqësohesh me nxehtësinë është nëse ngatërron,” tha profesorja e shëndetit publik dhe klimës në Universitetin e Uashingtonit, Kris Ebi. Kjo nuk është shumë e dobishme si simptomë sepse personi që vuan nga nxehtësia ka të ngjarë të mos e njohë atë, tha ajo. Dhe bëhet një problem më i madh ndërsa njerëzit plaken.

  Një nga përkufizimet klasike të goditjes nga nxehtësia është një temperaturë bazë e trupit prej 104 gradë “e kombinuar me disfunksionin kognitiv,” tha profesori i fiziologjisë në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, W. Larry Kenney.

  Lagështia ka rëndësi

  Disa shkencëtarë përdorin një matje të ndërlikuar të temperaturës së jashtme të quajtur temperatura e globit të lagësht, e cila merr parasysh lagështinë, rrezatimin diellor dhe erën. Në të kaluarën, mendohej se një lexim i globit të lagësht prej 35 Celsius ishte pika kur trupi fillonte të kishte probleme, tha Kenney, i cili gjithashtu drejton një laborator të kutive të nxehta dhe ka bërë gati 600 teste me vullnetarë.

  Testet e tij tregojnë se pika e rrezikut të globit të lagësht është rreth 30.5 Celsius. Kjo është një shifër që ka filluar të shfaqet në Lindjen e Mesme, tha ai.

  Dhe kjo është vetëm për njerëz të rinj dhe të shëndetshëm. Për njerëzit e moshuar, pika e rrezikut është një temperaturë e globit të lagësht prej 82 (28 gradë Celsius), tha ai.

  “Valët e nxehtësisë me lagështi vrasin shumë më shumë njerëz se valët e nxehtësisë së thatë,” tha Kenney.

  Kur Kenney testoi njerëz të rinj dhe të moshuar në nxehtësi të thatë, vullnetarët e rinj mund të funksiononin deri në 125.6 gradë (52 gradë Celsius), ndërsa të moshuarit duhej të ndalonin në 109.4 (43 gradë Celsius). Me temperatura të larta ose të moderuara, njerëzit nuk mund të funksiononin në temperatura aq të larta, tha ai.

  “Lagështia ndikon në aftësinë e djersës për të avulluar,” tha Jay.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!