×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Sot “Dita Botërore e Sigurisë Ushqimore”

  Reporteri
  07 Qershor 2024 | 14:33

  Më 7 qershor të çdo viti shënohet “Dita Botërore e Sigurisë Ushqimore”, përcjell Reporteri.net.

  Kjo ditë synon të tërheqë vëmendjen për veprime, për të ndihmuar në parandalimin, zbulimin dhe menaxhimin e rreziqeve që vijnë nga ushqimi, duke kontribuar në sigurinë ushqimore, shëndetin e njeriut, prosperitetin ekonomik, bujqësinë, qasjen në treg, turizmin dhe zhvillimin e qëndrueshëm.

  “Tema e këtij viti thekson rëndësinë e përgatitjes për incidentet e sigurisë ushqimore, të cilat janë situata, ku ekziston një rrezik i mundshëm ose i konfirmuar shëndetësor i lidhur me konsumin e ushqimit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!