×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Studimi: Lemza mund të jetë shenjë e kancerit

  Reporteri
  08 Prill 2023 | 19:04

  Rreth 40 për qind e pacientëve me kancer janë të rrënuar nga lemza.

  Shpesh nuk ka një shkak të qartë pas spazmave të vogla të bezdisshme – ato mund të shkaktohen nga stresi, gëlltitja e ushqimit ose pijeve të gazuara, ose pirja e paksa më shumë alkool.

  Megjithatë, në disa raste të rralla, lemza mund të jetë shenjë e diçkaje serioze.

  Ky reagim i padëmshëm trupor mund të jetë një shenjë e kancerit, sipas Cancer Research në Britani.

  Një studim i publikuar në American Journal of Hospice & Palliative Medicine konfirmoi se deri në 40 për qind e pacientëve me kancer zhvillojnë lemzë.

  The Atlantic raportoi se njerëzit që kanë kancer në gjoks, fyt ose kokë – kudo në trupin e tyre që është përgjatë rrugës së lemzës – mund t’i përjetojnë ato.

  Por medikamentet e përshkruara për pacientët me kancer – duke përfshirë ilaçet e kimioterapisë, steroidet dhe opioidet – gjithashtu mund t’i largojnë ato.

  Pavarësisht nga shkaku i tyre, lemza e vazhdueshme mund të jetë shumë shkatërruese dhe t’i shtojë një shtresë tjetër vuajtjes së dikujt që po kalon kancer dhe trajtimet e nevojshme.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!