×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Tri ushqime që na “vjedhin” energjinë

  Reporteri
  25 Nëntor 2022 | 8:14

  Nivelet tona të energjisë luhaten gjatë ditës dhe kjo mund të varet nga një sërë faktorësh. Çfarë stresi, gjumi dhe nivele të ushtrimeve fizike janë ndër to që përcaktojnë se sa orë do të jemi në gjendje të qëndrojmë produktivë dhe të fokusuar për orë të gjata.

  Megjithatë, një rol shumë të rëndësishëm luan edhe ushqimi, pasi është “karburanti” kryesor i organizmit. Ka ushqime të ndryshme që na “vjedhin” energjinë dhe na ulin nivelet e energjisë. Shikoni disa prej tyre më poshtë…

  Makaronat e bardha: Karbohidratet e rafinuara, të tilla si ato që gjenden te makaronat e bardha, buka e bardhë dhe orizi i bardhë, bëjnë që nivelet e sheqerit në gjak të rriten, gjë që përkthehet në rritjen e niveleve të energjisë.

  Ushqimet e skuqura: Përmbajtja e lartë e yndyrës së ushqimeve të skuqura e kombinuar me mungesën e fibrave ngadalëson tretjen, ndaj i duhet një kohë e gjatë që trupi të përdorë lëndët ushqyese që i nevojiten për të prodhuar energji.

  Drithërat që kanë sheqer: Sasia e madhe e sheqerit që kanë në kombinim me përmbajtjen e ulët të fibrave bimore çon në “sulme” të urisë dhe përgjumjes gjatë ditës. Një zgjedhje më e mirë janë drithërat, pasi fibrat bimore sigurojnë një rrjedhje të qëndrueshme të energjisë për orë më të gjata./abcnews.al

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!