×
 • Mjekësi
 • Mjekësi

  Veshja e çorapeve në shtrat ju ndihmon të flini më mirë? Si qëndron e vërteta

  Reporteri
  20 Janar 2023 | 8:34

  Këmbët e ftohta mund të jenë arsyeja e netëve tuaja të shqetësuara. Shumë prej tyre kanë vështirësi të flenë herë pas here, veçanërisht gjatë dimrave të ftohtë. Kur këmbët tuaja janë të ftohta, ato ngushtojnë enët e gjakut, duke çuar në qarkullim të dobët të gjakut. Ngrohja e këmbëve para se të shkoni në shtrat ndihmon t’i jepni trurit një sinjal të qartë gjumi para tij.

  Dhe, cila është mënyra më e lehtë për të ngrohur këmbët tuaja? Çorape, sigurisht. Veshja e çorapeve në shtrat është padyshim mënyra më e sigurt për t’i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta gjatë natës. Sado e çuditshme që mund të duket, gjumi me çorape mund t’ju ndihmojë të flini më shpejt. Kjo për shkak se rregullimi i temperaturës është një pjesë thelbësore e ciklit të gjumit. Metoda të tjera, të përdorura në mbarë botën, përfshijnë çorape orizi, një shishe me ujë të nxehtë ose një batanije ngrohëse.

  Sipas një studimi, të rriturit që mbanin çorape të rregullta ose të ngrohta në shtrat, flinin më shpejt. Temperatura bazë e trupit të një personi bie gjatë natës dhe temperatura më e ulët mund të arrijë rreth orës 4 të mëngjesit. Temperatura mesatare e trupit është 98,6 gradë, por ndryshon nga 1 deri në 2 gradë gjatë 24 orëve.

  Por pyetja mbetet, a është e shëndetshme praktika e veshjes së çorapeve në shtrat? Pavarësisht përfitimeve, mjekët këmbëngulin që disa njerëz të shmangin këtë praktikë.

  “Njerëzit me gërvishtje ose plagë të hapura në këmbë ose ata me probleme me qarkullimin e gjakut si çrregullime arteriale ose venoze të pjesës së poshtme gjymtyrët nuk këshillohen të vishen”, pohojnë ekspertët.

  Njerëzit që jetojnë në klimat e nxehta duhet të shmangin veshjen e çorapeve. Ata me infeksione mykotike në këmbë duhet gjithashtu të përmbahen nga kjo praktikë pasi lëkura e tyre kërkon ajër dhe dritë.

  Higjiena e çorapeve është një tjetër faktor i rëndësishëm. Higjiena e dobët e çorapeve mund të çojë në një rrezik të shtuar të infeksionit të lëkurës, veçanërisht nëse çorapet janë prej materiali sintetik si najloni.

  Nëse doni të shmangni veshjen e çorapeve para gjumit, ne kemi disa metoda zëvendësuese për t’i mbajtur këmbët tuaja të ngrohta:

  Banja e ngrohtë e këmbëve

  Provoni pantofla të ngrohta. Vishni ato para se të shkoni në shtrat

  Një shishe me ujë të nxehtë. Mbajeni pranë këmbëve tuaja

  Flini me një batanije mbi këmbët e krevatit, në një përpjekje për t’i mbajtur ato të mbuluara.

  Bëni dush 1 ose 2 orë para gjumit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!