×
Opinione

Donald Trump krejtësisht i papërshtatshëm për detyrën, ai duhet të largohet nga gara për Shtëpinë e Bardhë

Autor:The Guardian
03 Qershor 2024 | 10:12

Ishte momenti që Amerika, ose të paktën politikanët dhe mediat amerikane, e kishin pritur. Ishte dita kur drejtësia më në fund e kapi Donald Trumpin. Manipulimi i ish-presidentit në zgjedhjet e vitit 2016, duke heshtur një skandal seksual që kërcënonte shanset e tij dhe përpjekjet e tij për të diskredituar një sistem të drejtësisë penale që synonte ta ndëshkonte atë, u penguan. Ishte një fillim presidencial dhe gjyqësor i të gjitha kohërave, një rezultat historik që e shndërroi “Teflon Don” në “Felon Don”, falë një jurie prej 12 burrash dhe grash të zakonshme dhe një prokurori të guximshëm, Alvin Bragg.

E parë në një mënyrë tjetër, megjithatë, përfundimi i shumëpritur dramatik i javës së kaluar i gjyqit penal të playboy-t, miliarderit dhe kandidatit të supozuar republikan presidencial të 2024-tës nga New Yorku mund të rezultojë të jetë më pak i rëndësishëm sesa pritej. Sipas mediave amerikane, shumica e amerikanëve u dëgjuan javë më parë, jo vetëm për shkak se kamerat u ndaluan nga salla e gjyqit në Manhatan. Një sondazh publik jo tipik zbuloi se 67% e të anketuarve thanë se një bindje nuk do të bënte asnjë ndryshim në mënyrën se si ata votuan këtë vjeshtë. 34 vendimet e fajësisë ishin një ndjesi brenda natës. Por ato mund të mos e ndryshojnë ndjeshëm numrin politik.

Pikëpamja e konsensusit, rreth së cilës u bashkuan me shpejtësi shumica e politikanëve, ekspertëve dhe komentatorëve republikanë dhe demokratë, është se turpi i Trumpit do ta ngrejë atë për pjesën e mbetur të fushatës së vitit 2024 – por nuk do ta dënojë atë. Madje mund të galvanizojë mbështetjen. Dëshmia e fenomenit të fundit erdhi shpejt. Fushata e tij tha se kishte mbledhur një rekord prej 53 milionë dollarësh në 24 orë pas vendimit. Kishte një kohë, jo shumë kohë më parë, kur një dënim penal do të kishte shkatërruar shanset e një kandidati. Ajo kohë ka kaluar.

Si mund të ndodhë kjo? Është objektivisht një gjendje e jashtëzakonshme. Një shpjegim mund të jetë se Trumpi i akuzuar dy herë, ndoshta presidenti amerikan më i prirur për skandale në histori, ka shteruar kapacitetin e amerikanëve për t’u tronditur. Aq skandaloze ka qenë sjellja e tij, në kaq shumë raste përgjatë viteve, sa askush nuk habitet më. Ose ndoshta kjo apati dhe pasivitet kanë të bëjnë më pak me Trumpin dhe më shumë me një zhgënjim më të gjerë publik me politikën dhe politikanët. Cilido qoftë shkaku, duket, për fat të keq, se Trump do ta kapërcejë këtë stuhi dhe do ta mbajë në rrugën e duhur përpjekjen e tij për një mandat të dytë presidencial.

Një tjetër moment kyç afrohet në fillim të korrikut, kur gjyqtari Juan Merchan, objektivi i talljeve të tij të përsëritura përçmuese, do të vendosë se sa i rëndë duhet të shqiptohet. Trump mund t’i shpëtojë burgut duke pasur parasysh moshën e tij, 77 vjeç dhe mungesën e dënimeve të mëparshme, megjithëse ai mund të marrë deri në katër vjet. Një gjobë dhe provë duken më të mundshme. Në çdo rast, Trump tashmë ka sinjalizuar synimin e tij për të apeluar. Ky proces pothuajse me siguri do të shtrihet përtej zgjedhjeve të 5 nëntorit. Tre gjyqet e tjera të mëdha kriminale me të cilat përballet Trump – mbi vjedhjen e supozuar të dokumenteve të klasifikuara, rolin e tij në tentativën për grusht shteti të 6 janarit 2021 dhe ndërhyrjen në zgjedhje në Gjeorgji – janë shtyrë të gjitha ditën e kaluar të votimit. Përfundimi: nëse ai mposht Bidenin, Trump ndoshta do t’i shmanget plotësisht dënimit.

Nëse kjo perspektivë duket e çuditshme, madje skandaloze, atëherë merrni parasysh një tjetër anomali të madhe të ekspozuar nga ky gjyq. Asnjë president i mëparshëm amerikan, në detyrë apo në pension, nuk është shpallur fajtor për një krim. Megjithatë, kushtetuta e shenjtë e SHBA-së nuk e kundërshton Trumpin që të kandidojë dhe të mbajë postin më të lartë të vendit, edhe nga brenda një burgu. Kjo është një arsye tjetër, së bashku me sistemin e vjetër të kolegjeve zgjedhore dhe politizimin e një gjykate supreme mashtruese, për të ndjekur reformën urgjente kushtetuese.

Rezultatet pozitive nuk u mbytën plotësisht nga përçarjet e pandërprera pas gjyqit të Trump për një proces “të montuar” dhe kërcënimin e supozuar të paraqitur nga “miliona” terroristë dhe migrantë të sëmurë mendërisht që kërkojnë të “marrë vendin tonë”. Më e rëndësishmja është fakti se në fund Trump u detyrua të përballet me drejtësinë si çdo qytetar tjetër. Ai nuk është mbi ligjin. Ai nuk mund të fshihej pas pretendimeve false për imunitet presidencial. Në këtë rast, mosndëshkimi dhe mospërgjegjësia, mallkimet binjake të qeverisjes moderne, nuk mbizotëruan.

Teatri i zhurmshëm, pretendimet fyese për viktimizimin dhe reklamat e rreme që karakterizuan performancën e Trumpit në gjyq kanë shërbyer në mënyrë paradoksale për ta bërë Bidenin të duket më i qëndrueshëm, më i ndjeshëm dhe sigurisht më burrë shteti. Në Ditën e Përkujtimit, presidenti mbajti një fjalim dinjitoz në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit, përpara përvjetorit të kësaj jave të zbarkimit të ditës D të vitit 1944. Ndërsa ai po i bënte homazh solemn përë të vdekurit e luftës në Amerikë, Trumpi po fliste me egërsi për “llumrat njerëzore” që përpiqeshin të “shkatërronin” vendin.

A e ka Trump ndonjë ide se sa e keqe kjo sjellje e papërpunuar e bën atë të duket, sa i dobësuar, i poshtër dhe i shtrembëruar? Është një kontrast i fortë me Bidenin, 81 vjeçar, gjithmonë i mprehtë dhe optimist, nëse disi i paqëndrueshëm në këmbë. Është e vështirë të imagjinohet një fushë më pak tërheqëse për të rinjtë që votojnë për herë të parë, të pavarurit dhe pakicat, të cilët, thonë anketuesit, mund të bëjnë të gjithë ndryshimin në gjysmë duzinë shtetet vendimtare të nëntorit.

Marzhi i fitores parashikohet të jetë sërish i dobët këtë vjeshtë. Trumpi mban një epërsi të vogël kombëtare dhe ka avantazhin në shumicën e fushave të betejës. Është e qartë se ka gjithçka për të luajtur. Dhe ndërsa Bideni mbetet një kandidat problematik, Trumpi, në provat mjeko-ligjore të ditëve të fundit, ka dëshmuar sërish se ai është vërtet një kandidat i tmerrshëm – dhe një kriminel i papenduar. Ai është i papërshtatshëm për detyrë. Ai duhet të largohet.

Ky opinion është shkruar nga Observer – The Guardian. Observer është simotër e The Guardian dhe The Guardian Weekly. Përktheu dhe përshtati Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!