×
Opinione

Shpresa dhe dëshpërimi në Gazë

Autor:The Guardian
08 Maj 2024 | 20:00

Urdhrat e evakuimit të Izraelit dhe kapja e vendkalimit kyç po përkeqësojnë vuajtjet e palestinezëve dhe po rrezikojnë pengjet…

Burra, gra e fëmijë u panë duke festuar në rrugët e Rafahut të hënën pasi Hamasi tha se kishte miratuar një marrëveshje armëpushimi. Kishte pak për të festuar. Disa orë më vonë, Izraeli urdhëroi 100,000 njerëz në qytet të iknin dhe protestuesit dolën në rrugë në Izrael duke paralajmëruar se qeveria po rrezikonte jetën e pengjeve të mbijetuar të marrë më 7 tetor. Menjëherë më pas, forcat izraelite morën kontrollin e anës palestineze të kalimit me Egjiptin – pika kyçe e hyrjes për ndihma – dhe mbyllën furnizimet.

Shpresat për një marrëveshje janë ngritur dhe shuar vazhdimisht. Ka rrëfime të ndryshme për atë që saktësisht ra dakord Hamasi, duke përfshirë kohën e lirimit të pengjeve dhe, më e dhimbshme, nëse figura e tyre përfshin të vdekurit dhe të gjallët. Luftimet e vazhdueshme nuk i mohojnë negociatat për t’i dhënë fund një konflikti. Por fundi i luftës ka të ngjarë të nënkuptojë fundin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe sondazhet sugjerojnë se ndërsa shumica e izraelitëve i japin përparësi një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve në vend të veprimeve ushtarake në Rafah, kjo është e kundërt mes votuesve të krahut të djathtë mbi të cilët mbështetet e ardhmja e Netanyahut.

Administrata Biden është e dëshpëruar për të mbyllur një konflikt që kërcënon përshkallëzimin e mëtejshëm rajonal dhe po i kushton mbështetje të çmuar të brendshme në një vit zgjedhor. Një javë më parë i tha Hamasit se Izraeli kishte bërë një “ofertë jashtëzakonisht bujare” këtë herë, një zyrtar amerikan sugjeroi se Izraeli nuk i ishte afruar bisedimeve të fundit “me mirëbesim”. Nëse Washingtoni do të bëjë më shumë se sa të qortojë, mbetet e paqartë, megjithëse fundjavën e kaluar u pa një raport që kishte pezulluar dërgimin e municioneve. Joe Biden e quajti më parë pushtimin e Rafahut një vijë të kuqe – por menjëherë e ndërroi atë.

Administrata do t’i tregojë Kongresit këtë javë nëse beson se Izraeli po i bindet ligjit ndërkombëtar. Kritikët e kanë bërë tashmë të qartë se ata thjesht nuk do të besojnë asnjë garanci se ajo është në përputhje me ndihmën humanitare. “Kushdo që ka sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar e di se kjo nuk është e vërtetë”, tha senatori demokrat Chris Van Hollen javën e kaluar. Presioni po rritet edhe mbi qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar për mungesën e pasojave të qarta për veprimet e Izraelit në Rafah.

Netanyahu – një i mbijetuar politik që gjithmonë luan për kohën – mund t’i shohë sulmet ajrore dhe kapjen e vendkalimit si të mjaftueshme për të mbajtur larg ministrat e ekstremit të djathtë që i duhen për të qëndruar në pushtet, pa shkuar më tej. Pasojat e këtyre veprimeve janë mjaft të këqija. Ndihma humanitare mbetet groteske e pamjaftueshme dhe uria ka pushtuar. Në një kohë kur është më thelbësore se kurrë të kuptojmë se çfarë po ndodh në Gaza, autoritetet mbyllën me turp zyrat e Al Jazeera në Izrael, duke e quajtur organizatën e lajmeve një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Një intensifikim i operacionit duhet të jetë i paimagjinueshëm, do të rriste shumë katastrofën. Shumë nga ata që tani janë në Rafah u detyruan të ikin nga pjesë të tjera të Gazës. Urdhërimi i evakuimit është i kotë kur nuk ka vend të sigurt për të shkuar. UNICEF ​​thotë se 600,000 fëmijë janë Rafah. Sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës, 14,000 të mitur tashmë janë vrarë, së bashku me 6,000 nëna dhe janë 19,000 jetimë.

Ndërsa thashethemet rrotullohen dhe diskutimet ndryshojnë, imperativat janë të pandryshuara: një armëpushim i menjëhershëm, rivendosja dhe rritja e furnizimeve me ndihma dhe lirimi i pengjeve. Kostoja e dështimit rritet çdo ditë.

Ky opinion është shkruar nga The Guardian. Transmetoi Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!