×
 • Prospect
 • Prospect

  Hajla

  Autor:Binak Kelmendi
  12 Shkurt 2024 | 9:52

  Poezi nga Binak Kelmendi

  (Për Azem Shkrelin)

  As gur as pishë në majë të Hajlës
  Vetëm Zoti vjen të të vizitojë Ty
  Ai (s)’ flet Shqip me Gjuhën e Nanës
  Se ti Muzë herët i shkove në sh’pi

  A vure syzë e dylbi në majë
  Kosovën a e pate në shuplakë dore
  Rrafshi e bjeshka a kishin kund skaj
  Tomori a kishte ende lara bore

  Në Mokna a ushtonte bubullimë topi
  Në Smilovicë a ishte zënë prita
  Gurra e Synës a nxirrte ujë loti
  Në Gropa t’Buk’ra si zbardhte dita

  Karvani i Bardhë a u ndal në pikë
  N’Kacuberr e n’Neqinat lart n’sogjore
  Tek bëre bashkë Korab e Koritnik
  A i njome me këngë gjithë ato bregore

  A i hodhe shigjetat te Kom’i Kuçit
  A i lave sytë në Liqenin e Shkodrës
  Ç’bënin në Malësi trimat e Dedë Gjo Lulit
  Të fala a u bëre Prespë e Ahritë motrës

  Ç’kënge ia thoshin Therandë e Pashtrik
  Si gurgullonte Drini nëpër Alpe
  A vezullonte ari mbi Kopaonik
  Tek vendoste sitat për fjalët kalke

  Çyçavicë e Sharr a ta bënë me dorë
  A të lodhi me dylbi bukuria
  Ajme! Kësaj herë s’pimë tamëleborë
  Se llava priste grixhën te Rusolia

  Hajla ngritet lart e lart mbi qiell
  Me këngën tënde herët të këputur
  Ajo me Shkëlzenin lahet në diell
  Bashkë me vargun tënd t’bukur

  Zëri yt gjithmonë vjen ke Vërrini
  Natën e ditën në gjumë dhe në mur
  Unë si s’e mësova atë këngë hutini
  Që cicërin e këndon zog mbi gur

  (Me rastin e 86-të vjetorit të lindjes së Poetit)

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect
  Prospect
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!