×
 • Prospect
 • Prospect

  Kafeja e mëngjesit

  Reporteri
  04 Mars 2024 | 9:39

  Poezi nga Jasques Prevert

  Ai hodhi kafe
  Në filxhan
  Hodhi qumësht
  Në filxhanin e kafesë
  I hodhi sheqer
  Kafes me qumësht
  Me lugën e vogel
  E përzjeu
  E piu kafen
  Dhe vuri filxhanin mbi tavolinë
  Pa më folur
  Ndezi një cigare
  Bëri rrathë
  Me atë tym
  Shkundi hirin
  Në taketuke
  Pa më folur
  Pa më shikuar
  U ngrit
  Vuri kapelen në kokë
  Veshi xhaketën e shiut
  Sepse binte shi
  Dhe doli jashtë
  Nëpër shi
  Pa një fjalë
  Pa më shikuar
  Dhe unë
  Futa kokën
  Mes duarve
  Dhe qava

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!