×
 • Prospect
 • Prospect

  Koha e pamjaftueshme

  Reporteri
  05 Shkurt 2024 | 10:23

  Poezi e shkruar nga Ismail Kadare.

  S’kam kohë të harroj shumë gjëra
  Që nga mendja ti nxjerr përjetë.
  Për tragjikët e vjetër e shkrepëtimat
  Do t’më duhen së paku dy vjet.

  Dhe ndoshta po aq për Danten,
  Për frëngjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta gratë do të jem duke fshirë
  Kur muzgu do të afrohet ndërkaq.

  Si udhëtari me peshë të tepërt
  Para avionit që niset pas pak
  I ngarkuar rëndshëm ende
  Do t’afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq këtë barrë?
  Ku ta hedh këte peshë, si?
  Me të s’mund të zbres atje poshtë
  Por as lart dot s’e lë kurrsesi.

  I menduar gjer në çast të fundit
  Nga mosthënia, nga pengu tragjik,
  Një shenjë ndoshta të pakuptueshme
  Do t’ju bëj të gjithëve e do ik.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!