×
 • Prospect
 • Prospect

  Lisbon revisited (1926)

  Reporteri
  02 Prill 2024 | 22:07

  Poezi e shkruar nga FERNANDO PESSOA

  Asgja nuk më lidh me asgja.
  Due pesëdhetë gjana në të njejten kohë.
  I dishruem me nji ankth urie mishi
  ajo çka nuk di se çka asht-
  përfundimisht e papërcaktuemja…
  Flej i shqetësuem, dhe jetoj në nji gjumë të shqetësuem
  të atij që flen i shqetësuem, gjysmë në andërr.

  M’i kanë mbyllë tana dyert abstrakte dhe të nevojshme.
  I kanë ulë tendat prej mbrendë të çdo hipoteze, që do të kisha mujtë me pá prej rruge.
  Nuk asht në rruginën e gjetun numri i derës që më kanë dhanë.

  U zgjova në të njejten jetë, me të cilën më kishte zanë gjumi.
  Der ushtritë e mia të andrrueme janë shpartallue.
  Der andrrat e mia janë ndie të rreme në të kênunit t’ andrrueme.
  Der edhe jeta vetëm e dëshirueme më lodh; der kjo jetë…

  Kuptoj me intervale të shkëputuna;
  shkruej me intervale lodhjet;
  dhe deri nji mërzi e mërzisë më hedh në plazh.
  Nuk e di cili fat apo e ardhme do të ndeshet me ankthin tim pa timon;
  nuk e di cilët ishuj të Jugut të pamujtun më presin anijenbytun;
  apo cilat palma letërsie do të më japin të paktën nji varg.
  Jo, nuk e di as këtë, as atë tjetrën, as kurrgja…

  Dhe në fund të shpirtit tim, ku andrroj atë që andrrova
  në fushat e tejme të frymës, ku jetoj pa shkak
  ( e kaluemja asht nji mjegull e natyrshme me lot të rremë),
  nëpër rrugë, nëpër shtigje të pyjeve të largta
  ku kam paramendue të kênunit tim,
  ikin të shkatërruem, të mbetunit e fundit
  e përhitjes finale,
  ushtritë e mia të andrrueme, të shpartallueme për pa ekzistue,
  kohortat e mia ende për të ekzistue, cungue nga Zoti.

  Prapë të shoh qytet i fëminisë sime, frikshëm i tretun…
  Qytet i trishtë dhe i gëzuem, qè tek u ktheva me andrrue…
  Unë? Po a jam i njejti që ka jetue këtu, që asht kthye këtu,
  dhe që këtu asht kthye për me u kthye, dhe për me u rikthye,
  dhe prapë për me u rikthye?
  O a jemi, të gjithë Unët që kam qenë këtu apo kanë qenë,
  nji seri entesh- të mëdhaja lidhun nga nji fill- kujtesë,
  nji seri andrrash për mue për dikend jashtë meje?

  Prapë të shoh, me zemër ma të largtë dhe shpirtin ma pak timin.
  Prapë të shoh- Lisbonë dhe Tago, dhe gjithçka-,
  udhëtar i kotë prej teje dhe prej meje,
  i huej këtu si gjithkund, rastsor në jetë si në shpirt,
  fantazmë e arratisun në krypë kujtimesh,
  në zhurmën e mijve dhe të tavolinave që brehen
  në kështjellën e mallkueme të t’detyruemit me jetue…

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!