×
 • Prospect
 • Prospect

  Merr një buzëqeshje

  Autor:Mahatma Gandhi
  06 Nëntor 2023 | 15:24

  Poezi nga Mahatma Gandhi

  Merr një buzëqeshje,
  dhuroja atyre që nuk e kanë patur asnjëherë.

  Merr një rreze dielli,
  dhe bëje të fluturojë atje ku mbretëron nata.

  Zbulo një burim,
  bëj të lahen ata që jetojnë në baltë.

  Merr një lot
  vendose në syrin e atyre që nuk kanë qarë kurrë.

  Merr kurajën
  dhe vendose në shpirtin e kujt nuk di të luftojë

  Zbulo jetën,
  rrëfeja atyre që nuk dinë ta kuptojnë

  Merr shpresën,
  dhe jeto në dritën e saj

  Merr bollëkun,
  dhe dhuroja kujt nuk di të dhurojë

  Zbulo dashurinë,
  dhe bëja të njohur botës.

  *Mohandas Karamchand Gandhi ishte një udhëheqës i shquar politik dhe ideologjik i Indisë gjatë lëvizjes indiane për pavarësi. Ishte i pari i lëvizjes Satyagraha. Kjo është e përcaktuar si rezistencë ndaj tiranisë, përmes masës rezistuese civile – një term që përdoret shumë nga Gandi në deklaratat dhe shkrimet e tij. Filozofia e tij, u themelua në mënyrë të vendosur mbi Ahimsa. Filozofia e tij dhe udhëheqja e ndihmoi të fitojë pavarësinë e Indisë dhe lëvizjet frymëzuan të drejtat civile dhe lirinë në të gjithë botën. Gandhi është përmendur shpesh si Mahatma ose “Great Soul”, një nderim i aplikuar së pari atij nga Rabindranath Tagore). Në Indi ai është quajtur edhe Bapu dhe zyrtarisht i nderuar në Indi si Ati i kombit. Ditëlindja e tij, 2 tetor, do të përkujtohet si Gandhi Jayanti, një festë kombëtare në Indi, dhe në botë si Dita Ndërkombëtare e Jo Dhunës. Gandi u vra më 30 janar 1948 nga Nathuram Godse.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!