×
 • Prospect
 • Prospect / Poezi

  Mjegull

  Autor:Antonia Pozzi
  24 Tetor 2023 | 15:09

  Antonia Pozzi (1912–1938) ishte një poete dhe fotografe e cila lindi në Milano dhe dhe aty vdiq. Asnjë nga poezitë e saj nuk u botua gjatë kohës kur ishte gjallë.

  Në u takofshim sonte në mbrëmje
  në rrugën përmbytur me mjegull
  do të thaheshin gjithë pellgjet
  qark nesh do qe nxehur dheu:
  dhe faqja ime mbi teshat e tua
  shpëtim për jetën do të qe.

  Por balli i vajzave, i lëmuar
  vitet e mia më kujton: një pemë
  vetëm kam si mik në këtë rrebesh në terr
  dhe dritat e venitura të karrocave më bëjnë të dridhem
  të fërgëlloj e vdekjen të thërras.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!