×
 • Prospect
 • Prospect

  Pritja

  Reporteri
  19 Shkurt 2024 | 13:09

  Dritëro Agolli

  Gjysma e qiellit me re dhe gjysma tjetër e kaltër
  Këtë harmoni shkrepëtima e prish
  Gjysma e shpirtit e ngrirë dhe gjysma tjetër e vakët
  Dhe në gjoks një ankth si iriq.

  Ndaj sot nuk do shkojmë kurrkund,
  As në koncert, as në park, as në varre;
  Ti shko në dhomën tjeter dhe mbesën përkund
  Dhe unë po ndez një cigare.

  Mbase kujtohet im bir arratisur në botë
  Dhe prish heshtjen e dhjamur mbi telefon!
  Ah, kjo cigare që pi është e fortë,
  E ndiej kur në gjoks më shtrëngon.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!