×
 • Prospect
 • Prospect

  ‘Që biri të flinte i qetë gjer n’agim, mesnata për nënën s’do ketë mbarim’

  Reporteri
  01 Prill 2024 | 11:53

  Poezi nga Ismail Kadare

  Në mbrëmje u kthye ai në shtëpi
  i lodhur, i ngrysur, me traktet në gji.

  Mesnatës së shurdhër, së errët, së shkret’
  do ngjisë ai traktet kudo në qytet.

  -Mesnatës ti sonte, o nënëë, me zgjo!
  -Mir’, biri nënës, fli, bir! – tha ajo.

  Ai si i vdekur në gjumë ra pastaj
  dhe nëna mbi të nuk i ndan sytë e saj.

  Shikon ajo traktet dhe lutet për të
  “Fli, biri i nënës, se ora s’është një”.

  Akrepi lëviz, me ngadale lëviz
  pas perdesh, pas xhamash: e zezë nata pis.

  Në ëndërr ai buzëqesh e po sheh,
  një fushë të bukur, një qiell pa re.

  Dhe nëna e tij me të bardha vallëzon,
  në fushë të sahatit me dorë tregon.

  Akoma akrepi s’ka shkuar në një,
  ndaj nëna s’e zgjon, ndaj akoma po fle.

  Por befas në fushë u dëgjua që larg
  një krismë përreth: trak a trak, trak a trak!

  Dhe nëna u zhduk si ne mjegull atje,
  sahati i thyer seç ra përmbi dhe.

  I mbytur në djersë u zgjua ai
  “O nënë”, dhe dorën e vuri në gji.

  Atje trakte s’ka. “O nënë ku je?”
  Pas perdesh, pas xhamash po gdhin ditë e re.

  “O nënë!”, por nëna nuk është më përqark
  diku mitralozi troket: trak a trak!

  Diçka nëpër mendtë atij shpejt i erdh’
  u hodh drejt nga porta: kuptoi e u zverdh.

  Në dor’ revolverin, në rrugën e shkret’
  vrapoi n’errësirë, kudo në qytet.

  “O nënë, o nënë, o nënë, ku je?!”
  Ja, zbardhin mbi mure ca trakte atje.

  Vrapon, po nuk duket gjëkundi ajo,
  “Ndal!” ndihet tek-tuk. Vrapo shpejt! Vrapo!

  N’agim afër pyllit, ëe an’ të një përroi
  pas drurëve ai u mbështet e vajtoi.

  …Që biri të flinte i qetë gjer n’agim,
  mesnata për nënën s’do ketë mbarim.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!