×
 • Prospect
 • Prospect

  Ti dhe hëna

  Reporteri
  29 Janar 2024 | 9:35

  Poezi nga Ismail Kadare

  “Ti dhe hëna”

  Kësaj nate me hënë të vjeshtës
  Dola fushës të bredh kuturu.
  Retë shtohen me vrap pa reshtur,
  Hëna duket aty-këtu.

  Porsi vetë mendimet e mia
  Po më shtyhen ndër mend më shpesh
  dhe pas tyre gjithnjë gjendesh ti
  si kjo hënë që duket mes resh.

  Hëna shpejt do të zhduket dhe netët
  do të mbeten pa të, kurse ti
  në ëndërrimet e mia pa jetë
  perëndim s’do të kesh kurrsesi.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme
  Prospect

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!